لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو: امریکا جنگجویان داعش را از سوریه به افغانستان انتقال می دهد


ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان می گوید نشانه های وجود دارد که اردوی امریکا به جنگجویان داعش که از سوریه و عراق فرار می کند، اجازه می دهد وارد افغانستان شوند.

آقای کابلوف که قبلاً سفیر روسیه در کابل نیز بود، روز پنجشنبه در یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی روسیه گفت: "بر بنیاد اظهارات چندین شاهد، تندروان با سلاح های شان یکجا توسط هلی کوپتر های بدون نشان شناسایی به داخل خاک افغانستان منتقل می شوند."

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان ادعا کرد از آنجاییکه نیرو های امریکایی و ناتو کنترول حریم هوایی افغانستان را بدست دارند، آنان یا در انتقال جنگجویان داعش به افغانستان دست دارند و یا جلو پرواز این هلی کوپتر ها را نگرفته اند.

اظهارات این مقام روسی در حالی بیان می شود که لوی درستیز عمومی نیرو های مسلح ایران نیز روز سه شنبه واشنگتن را به حمایت از داعش در افغانستان متهم کرد.

جنرال محمد حسین باقری گفت که امریکا با انتقال جنگجویان داعش از عراق و سوریه به افغانستان می خواهد زمینه حضور دراز مدت خود را در منطقه مساعد کند.

واشنگتن اتهام های حمایت از داعش را در افغانستان شدیداً رد کرده است.

مایک اندریوس، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده ادعای ضمیر کابلوف مبنی بر حمایت واشنگتن از داعش را در افغانستان "کاملاً مضحک و نادرست" توصیف کرد.

آقای اندریوس در واکنش به این اظهارات کابلوف به صدای امریکا گفت: "این (ادعا ها) نمایانگر راه اندازی تبلیغات روسیه و رژیم (سوریه) است تا مبارزه امریکا و ایتلاف موفق ما را علیه داعش در سوریه و همچنین استراتیژی جدید ما را در افغانستان بی اعتبار بسازند. ایالات متحده به شکست دادن داعش و تمام سازمان های افراطی خشونت آمیز که تخم نفرت می کارند، خشونت را تحریک می کنند و مردمان بی گناه را می کشند، کاملاً متعهد می باشد."

جان بس، سفیر ایالات متحده در کابل نیز در ماه گذشته میلادی گفت که کشورش به از بین بردن داعش در افغانستان متعهد می باشد.

آقای بس گفت: "امریکا داعش را به افغانستان نیاورده است. ایالات متحده هیچگاهی از گروه داعش، ایجاد آن و حملات وحشتناک آن گروه به هیچ شکل و شیوه حمایت نکرده است."

اظهارات مقام های روسی و ایرانی مبنی بر حمایت امریکا از داعش در حالی بیان می شود که محمد معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان اخیراً در مصاحبه با یکی از رسانه ها گفت که مسکو و تهران به جنگجویان گروه طالبان کمک فراهم می کنند.

XS
SM
MD
LG