لینک های دسترسی

Breaking News

مادران در محو پولیو در افغانستان چه نقشی دارند؟


مسوولان صحی ولایت غزنی با تاکید بر اهمیت نقش مادران در کمپاین محو پولیو، از تمام مادران می خواهند که اطفال زیر سن پنج سال شان را واکسین کنند از ابتلا به بیماری پولیو محافظت شوند و این بیماری محو شود.

داکتر فضل احمد حنیف، مسوول برنامۀ محو پولیو در ولایت غزنی میگوید که مادران با درنظرداشت اینکه بیشترین مسوولیت فرزندان شان را به دوش دارند، می تواند نقش اساسی و مهمی درتطبیق واکسین پولیو داشته باشند.

آقای حنیف گفت: "۹۰ فیصد مسوولیت طفل مربوط به مادرش می شود و واکسین کردن منظم اطفال شامل آن است و مادران باید در این مورد توجه بیشتر نمایند."

از سویی هم مسوولان ریاست امور زنان غزنی هشدار می‌دهند که اگر مادران بر تطبیق واکسین پولیو به اطفال شان توجه جدی نکنند، امکان دارد که بیماری پولیو تا مدت های زیادی در افغانستان محو نشود.

ناهیده اسفنده‌ای، مسوول امور اجتماعی و فرهنگی ریاست امور زنان غزنی گفت: "مادران نقش مهم و مثبت در تطبیق واکسین پولیو دارند و مسوولیت زیاد در این زمینه نسبت به پدران به مادران متوجه میشود، زیرا هر گاه اطفال معیوب به بار آیند، اول بار دوش همان مادر میشود که در هنگام واکسین به موقع او توجه نکرده بود."

شماری از مادران نیز به اهمیت نقش خود در تطبیق واکسین به فرزندان شان پی برده و آن را حایز اهمیت می‌دانند.

نفیسه باشندۀ ولایت غزنی در مورد تطبیق واکسین به فرزندانش گفت: "من به صفت یک مادر، در هر دور که واکسین آغاز می‌شود، اطفال خورد سال خود را واکسین میکنم بخاطریکه ، پولیو یک مرض است که اطفال را برای دایمی فلج سازد، و یگانه راه جلوگیریش واکسین کردن می باشد".

در جریان سال جاری میلادی شمار مجموعی واقعات پولیو در افغانستان به ۲۶ رسیده است؛‌ نه واقعه در ارزگان، پنج واقعه در هلمند، پنج واقعه در قندهار،‌ دو واقعه در پکتیکا و یک یک واقعه در ولایات ننگرهار، کنر،‌ بادغیس، بغلان و فراه ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG