لینک های دسترسی

Breaking News

'اردوی میانمار ممکن مرتکب جنایات جدید جنگی شده باشد'


ینگی لی، نمایندۀ حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور میانمار گفته است که اردوی آن کشور فعالیت‌هایی را برضد شورشیان مخالف دولت در ولایت‌ مسلمان نشین راخین انجام داده است که ممکن "جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت" به حساب برود.

خانم لی گفته است که قوای مسلح میانمار مشهور به "تادماداو" در هفته‌های اخیر حملات هوایی و زمینی را بر غیرنظامیان انجام داده است. او افزوده است که این وضعیت وی را "به خشم آورده" و به شدت "غمگین اش" کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که سخنگویان حکومت و اردوی میانمار به تماس‌ها برای تبصره در این مورد پاسخ نداده است.

اما پیش از این اردوی میانمار حمله بر غیرنظامیان را رد کرده و گفته بود که نظامیان آن کشور بر ضد گروه‌ شورشی مسما به "اردوی اراکان که سازمان دهشت افگن است" عملیات نظامی را براه انداخته اند.

خانم لی روز چهارشنبه ۲۹ اپریل (دهم ثور) گفت: "در حالیکه دنیا درگیر همه‌گیری کووید۱۹ شده است، اردوی میانمار حملات را در ولایت راخین تشدید کرده و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد".

نمایندۀ ملل متحد که از سال ۲۰۱۷ به اینسو هرگز از سوی حکومت میانمار اجازۀ ورود به آن کشور را نیافته، گفته است که درگیری‌های اخیر سبب کشته شدن‌ ده‌ها غیرنظامی و بیجاشدن هزاران نفر دیگر از خانه‌های شان شده است.

ینگی لی پیش از این نیز گفته بود که اردوی میانمار در سال ۲۰۱۷ مرتکب نسل کشی و جرایم جنگی علیه اقلیت مسلمان روهینگا شده است. عملیات سال ۲۰۱۷ اردوی میانمار در ولایت راخین، سبب فرار بیش از ۷۰۰ مسلمان روهینگایی از آن ولایت شده بود.

حکومت میانمار همواره این اتهامات را رد کرده و گفته است که عملیات اردوی آن کشور در پاسخ به حملات شورشیان مسلمان روهینگیایی بوده است.

خانم لی در یک مصاحبۀ تلیفونی به خبرگزاری رویترز، جامعۀ جهانی به شمول ملل متحد را به "ناکامی سیستماتیک" در توقف بخشیدن به تخطی‌های حقوق بشری در میانمار متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG