لینک های دسترسی

Breaking News

بازگشت به مهتاب؛ ناسا برای ماموریت بزرگ فضایی آماده می‌شود


دستگاه پرتاب راکتی ناسا در مرکز فضایی کندی فلوریدا
دستگاه پرتاب راکتی ناسا در مرکز فضایی کندی فلوریدا

ادارۀ ملی فضایی ایالات متحده (ناسا) دستگاه بزرگ و غول‌پیکر پرتاب راکت را آماده کرده است تا یک سفینۀ بزرگ را به فضا پرتاب کند.

این دستگاه، راکتی را که ۹۸ متر طول دارد، قرار است به تاریخ ۲۹ اگست، به فضا پرتاب کند. این نخستین ماموریت فضایی این راکت بزرگ بوده و بدون سرنشین انجام می‌شود.

پرتاب این سفینۀ فضایی، بخشی از برنامۀ آرتمیس ناسا برای سفر به مهتاب است. ناسا در نظر دارد که در چارچوب این برنامۀ چندین میلیارد دالری، دوباره انسان را به سطح مهتاب پیاده کرده و سپس عین اقدام را در ماموریت‌های فضایی به مریخ تکرار کند.

سیستم پرتاب این راکت که آن را شرکت بویینگ در یک دهۀ گذشته ساخته است، ساعت ۹:۰۰ شب سه شنبه به وقت شرق امریکا یکجا با راکت یادشده از ساختمان مونتاژ آن در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا حرکت کرد و با سرعت کمتر از ۱.۶ کیلومتر در ساعت حوالی سپیده‌دم روز چارشنبه با پیمودن مسافت شش کیلومتر، به سکوی پرتاب رسید.

در بالای این راکت، کپسول فضانورد اوریون ناسا قرار دارد که آن را شرکت لاکهید مارتین تولید کرده است. این کپسول به گونه‌ای طراحی شده است که در فضا از راکت جدا شده و انسان‌هایی را که در ماموریت‌های آینده سوار آن خواهد بود، به نزدیکی فضاپیمای دیگری برساند که با آن فضانوردان به سطح مهتاب فرود آیند.

اما برای ماموریت ۲۹ اگست که "آرتمیس ۱" نام نهاده شده است، کپسول اوریون بدون حضور انسان به سفر فضایی خواهد رفت و پس از گردش در مدار مهتاب ۴۲ روز بعد به زمین باز خواهد گشت.

اگر وضعیت ناگوار و نامساعد جوی یا کدام مشکل فنی باعث تاخیر پرتاب این راکت به تاریخ ۲۹ اگست شود، ناسا در نظر دارد که این ماموریت مهم فضایی را به تاریخ دوم و یا هم پنجم سپتمبر انجام دهد.

XS
SM
MD
LG