لینک های دسترسی

Breaking News

ناسا و نوکیا شبکۀ ۴جی را روی مهتاب قرار می‌دهند


ادارۀ ملی تحقیقات فضایی ایالات متحده (ناسا) مبلغ ۳۷۰ میلیون‌ دالر را به بیش از ده شرکت خصوصی داده است تا وسایل تکنالوژی را به سطح کرۀ ماه منتقل و نصب کنند.

ناسا در نظر دارد که تا سال ۲۰۲۸ پایگاهی را در مهتاب ایجاد و تدریجاً زمینه را برای حضور انسان بر روی این کره حفظ کند.

این ابتکارات شامل انتقال یک دستگاه سیار تولید برق، دستگاه سرد و گرم کننده، روبات‌ها ... و شبکۀ ۴جی است. ناسا گفته است که شبکۀ ۴جی در مقایسه با وسایل رادیویی موجود در سطح مهتاب، زمینۀ ارتباط بهتر را فراهم خواهد کرد.

لابراتوارهای بل شرکت نوکیا قرارداد ۱۴.۱ میلیون دالری نصب شبکۀ ۴جی بر سطح مهتاب را از ناسا گرفته است. مسوولان این شرکت گفته‌اند که شبکۀ ۴جی در مقایسه با زمین، در مهتاب بهتر کار خواهد کرد، زیرا به گفتۀ آنان در سطح مهتاب درخت، ساختمان و سگنال‌های تلویزیونی وجود ندارد که سبب اخلال شبکۀ ۴جی شود.

مسوولان شرکت نوکیا گفته اند که فضانوردان از شبکۀ ۴جی موجود در مهتاب برای انتقال اطلاعات، کنترول وسایل کاوشگر، ردیابی در جغرافیای ماه و پخش ویدیوهای با کیفیت عالی کار خواهند گرفت.

شبکۀ ۴جی در زمین توسط آنتن‌های فوق‌العاده بلند، جنراتورها و رادیوهای بزرگ فعالیت می‌کند، اما لابراتوارهای بل نسخۀ کوچک این تکنالوژی را تهیه کرده است که در یک سفینۀ فضایی قابل تعبیه و انتقال باشد.

این شبکۀ ۴جی کوچک پوشش محدود خواهد داشت، اما در مقایسه با آنتن‌های سنتی موجود در زمین با انرژی کمتر فعالیت خواهد کرد. قرار است در آینده این شبکه به ۵جی ارتقا داده شود.

XS
SM
MD
LG