لینک های دسترسی

Breaking News

جبهۀ مقاومت: طالبان میزبان خطرناکترین گروه‌های تروریستی است


جبهۀ مقاومت ضد طالبان به رهبری احمد مسعود، در واکنش به خبر کشته شدن ایمن الظواهری رهبر گروه القاعده در کابل، با نشر اعلامیه‌ای طالبان را "میزبان خطرناک‌ترین گروه‌های افراطی و تروریست‌های بین المللی" خوانده است.

در اعلامیۀ این جبهه آمده است: "کشته شدن ایمن الظواهری رهبر گروه تروریستی القاعده به اثر حملۀ هوایی ایالات متحدۀ امریکا بار دیگر موضع برحق جبهۀ مقاومت ملی را علیۀ طالبان ثابت می‌سازد".

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، شام دوشنبه اعلام کرد که ایمن الظواهری، رهبر شبکهٔ القاعده، در حملهٔ هوایی امریکا روز شنبه در کابل کشته شد. رییس جمهور بایدن گفت که الظواهری همراه با خانواده‌اش در یکی از خانه‌های رهایشی در شهر کابل پنهان شده بود، اما به گفتۀ وی در این حمله به اعضای خانوادۀ وی و غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

جبهه مقاومت در اعلامیه گفته است:"سکونت رهبر القاعده در امن‌ترین نقطۀ پایتخت افغانستان نشانۀ روشن از این است که وطن عزیز ما بار دیگر به مرکز تجمع گروه‌های افراطی و لانۀ امن برای تروریستان تبدیل شده است."

جبهۀ مقاومت در این اعلامیه هم‌چنان تصریح کرده است که پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، گروه‌های تروریستی مانند القاعده فرصت خوبی برای احیا داشته‌اند .این جبهه تاکید می‌کند که تعاملات نامناسب با گروه طالبان و کتمان عمق تهدیدهای تروریزم، امنیت کشورهای منطقه و فرا منطقه را به چالش جدی خواهد کشید.

با اینحال، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که کشته شدن ایمن الظواهری، رهبری القاعده، در عملیات طیارهٔ بدون سرنشین امریکا در کابل نشان داد که افغانستان "پناهگاه امن'' برای این شبکهٔ تروریستی نیست.

آقای کربی گفت: "قسمی که رییس جمهور بایدن همواره گفته است، ما اجازه نخواهیم داد که افغانستان به پایگاه امن تروریست هایی مبدل شود که احتمالاََ بر امریکایی‌ها و سرزمین ما آسیب برسانند."

اما مچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای ایالات متحده گفته است که پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان، آن کشور به مرکز بزرگ فعالیت گروه‌های تروریستی مبدل شده است. او گفت: "حدود یک سال قبل، ما از افغانستان بیرون شدیم. در آن زمان طالبان بر قدرت نبودند و القاعده حضور نداشت. حضور الظواهری در کابل، قابل توجه است. در نتیجهٔ بازگشت طالبان به قدرت، القاعده بازگشته است. بناً مؤفقانه خواندن وضعیت فعلی در افغانستان، کاملاً مضحک است."

پیش از این ملل متحد نیز گفته بود که ایمن الظواهری، رهبر شبکهٔ دهشت افگن القاعده پس از تسلط طالبان بر افغانستان آزادانه با حامیان و افرادش ارتباط برقرار می‌کند و توانایی او در برقراری ارتباطات با افراد این گروه و تحکیم قدرت متحدان کلیدی القاعده در افغانستان افزایش یافته است.

گزارشی که بر اساس ارزیابی‌های استخباراتی کشورهای عضو ملل متحد روز سه شنبه ۱۹ جولای ( ۲۸ سرطان) منتشر شد، نشان می‌دهد که القاعده پناهگاه امن زیر حاکمیت طالبان دارد و رهبران آن می‌توانند بیشتر و راحت‌تر با افراد و حامیان شان ارتباط برقرار کنند و افراد وابسته به این شبکه از آزادی عمل در افغانستان برخوردار اند.

در توافقی که طالبان در ماه فبروری ۲۰۲۰ با امریکا امضا کردند، این گروه متعهد شد که روابط خود را با گروه‌های دهشت‌افگن قطع خواهند کرد و اجازه نخواهد داد که از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود.

XS
SM
MD
LG