لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو ٧٠ ساله شد – نگاهی به تاریخ این پیمان


پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو، فردا (۴ اپریل) ٧٠ ساله میشود. وزرای خارجۀ کشورهای عضو این سازمان، هفتادمین سالروز تاسیس ناتو را در شهر واشنگتن دی.سی تجلیل میکنند.

پیمان ناتو که تعداد اعضای آن به ٢٨ کشور میرسد، ابتدا بتاریخ ۴ اپریل سال ١٩۴٩ میان ۱۲ کشور یعنی ایالات متحده امریکا، بریتانیا، بلجیم، کانادا، دنمارک، فرانسه، آیسلند، ایتالیا، لگزامبورگ، هالند، ناروی و پرتگال به امضا رسید.

هدف از ایجاد این پیمان نظامی، مقابله با تهدیدات جاه طلبی اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

مادۀ پنجم این پیمان، اساس و رکن اصلی این ناتو است.در این ماده به وضاحت ذکر شده که حمله به یک یا چند کشور عضو در اروپا و امریکای شمالی، به معنی حمله بر تمام کشورهای عضو تلقی میشود.

در ٦ ماۀ می سال ۱۹۵۵، آلمان غربی نیز به این پیمان پیوست و چند روز پس از آن، شوروی سابق در پاسخ به این اقدام، هشت کشور اروپای شرقی را متقاعد ساخت تا پیمان وارسا را تشکیل دهند.

ناتو در سال های متعاقب آن به قوی سازی روابط میان کشورهای عضو پرداخت تا این که در دهم ماۀ مارچ سال ۱۹۶۶، فرانسه از این پیمان خارج شد و مقر این سازمان از پاریس به بروکسل، پایتخت بلجیم انتقال یافت. فرانسه چند سال بعد دوباره به ناتو ملحق شد.

در سال ١٩٧٦، ناتو عضویت در این سازمان را محدود تر ساخت، این کار در واکنش به درخواست پیمان وارسا برای لغو پالیسی حق استفاده از سلاح اتمی در صورت حمله اتمی علیه کشورهای عضو صورت گرفت.

با پایان رسمی جنگ سرد در ماۀ نومبر سال ۱۹۹۰، ناتو و پیمان وارسا طی یک اعلامیۀ مشترک، سیاست عدم تجاوز به کشورهای عضو را اعلام کردند. ولی هشت ماه پس از این توافق، پیمان وارسا رسماً منحل شد.

در سال ۱۹۹۵ برای حمایت از توافق صلح بوسنیا، ناتو عملیات بزرگ نظامی را انجام داد و در سال ۱۹۹۹، برای اولین بار در تاریخ ناتو، بدون اجازه از سازمان ملل متحد، علیه یک کشور مستقل حمله هوایی صورت گرفت.

پس از حملات دهشت افکنی علیه ایالات متحده در ماه سپتمبر سال ۲۰۰۱، ناتو برای اولین بار از ماده پنجم این پیمان استفاده کرد و در سال ۲۰۰۳ در اولین ماموریت نظامی اش در خارج از کشورهای عضو، به افغانستان نیرو فرستاد و در عملیات زمینی و هوایی شرکت کرد.

از سال۲۰۰۴ تا کنون، ناتو گسترش یافته و به ۲۹ کشور افزایش یافته و مرزهای آن نیز تا حوزه بالتیک در نزدیکی مرزهای روسیه رسیده که اعتراضات روسیه را نیز به دنبال داشته است.

حضور نیروهای ناتو در افغانستان برای اعضای این پیمان با تلفات جانی و مالی زیادی همراه بود و دشوارترین جنگ تاریخ این پیمان را نیز رقم زده است.

با ادامه روند مذاکرات صلح افغانستان و احتمال خروج نظامیان امریکایی و متحدینش در سه تا پنج سال آینده، ناتو طولانی ترین حضور نظامی را نیز در تاریخ هفتاد ساله اش در افغانستان، تجربه خواهد کرد.

ناتو ٧٠ ساله شد – نگاهی به تاریخ این پیمان
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

XS
SM
MD
LG