لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو آتش‌بس موقت غنی را رعایت می‌کند


فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که به آتش بس اعلام شده از سوی رئیس جمهور افغانستان احترام گذاشته خواهد شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز پنجشنبه (۱۷ جوزا) آتش بس یک طرفه را با جنگجویان طالبان از ۲۲ تا ۳۰ جوزا اعلام کرد و گفت که حکومت افغانستان از فتوای عالمان دینی افغان مبنی بر ختم جنگ حمایت می‌کند.

پس از اعلام آتش بس، آقای نکلسن گفت که آن پیمان خواست افغان‌ها مبنی بر ختم صلح آمیز ماه مبارک رمضان را رعایت کرده و از تلاش آنان برای پایان جنگ حمایت می‌کند.

وزارت خارجۀ بریتانیا نیز از اعلام آتش بس از جانب حکومت افغانستان استقبال کرده و آن را فرصتی برای کاهش خشونت و ایجاد فضا برای آغاز مذاکرات صلح عنوان کرده است.

خبرنامۀ وزارت خارجۀ بریتانیا از قول بوریس جانسن وزیر خارجۀ آن کشور نگاشته است که در کار مبارزه با دهشت افگنی و تلاش برای ایجاد صلح، بریتانیا در کنار حکومت افغانستان، استوار ایستاده است.

گروه طالبان تا کنون به اعلام آتش بس یک طرفه و موقت رئیس جمهوری افغانستان واکنش نشان نداده است.

این نخستین‌بار است که حکومت افغانستان، در برابر جنگجویان طالبان افغان، آتش‌بس اعلام می‌کند.

آتش بس از سوی حکومت افغانستان درست چند روز پس از آن اعلام می‌شود که حدود ۲۰۰۰ عالم دینی از سرتاسر افغانستان در پایان نشستی در کابل، با صدور فتوایی حملات انتحاری و جنگ روان را در افغانستان نامشروع و ناروا دانسته و طرف‌های درگیر را به توقف جنگ ترغیب کردند.

XS
SM
MD
LG