لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو به اوکراین کمک‌های نامحدود نظامی فراهم می‌کند


نشست وزاری خارجهٔ ناتو در آلمان

پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) امروز ۱۵ می (۲۵ ثور) به فراهم آوری کمک‌های" نامحدود نظامی" به اوکراین تعهد کرد.

در جریان نشست امروزی وزیران خارجهٔ ناتو در برلین،‌ پایتخت آلمان، انالینا بیرباک، وزیر خارجهٔ آلمان، گفت که این پیمان تا زمانی کمک‌های نظامی به اوکراین فراهم خواهد کرد که این کشور برای دفاع از خود به آن نیاز داشته باشد.

این در حالی است که روسیه امروز از حملات هوایی و میزایلی بر شرق اوکراین خبر داد. وزارت دفاع روسیه ادعا کرد که حملات هوایی و دقیق میزایلی را بر ذخایر مهمات توپخانه‌ای اوکراین در منطقهٔ‌دونتسک انجام داد که در نتیجهٔ آن سیستم‌های پرتاب میزایل و رادار از بین برده شد.

مسکو گفته است که حد اقل ۱۵ طیارهٔ بی سرنشین اوکراین را در خارج از دونستک و لوهانسک از بین برده است.

در یک خبر دیگر، مقامات اوکراینی گفتند که میزایل های روسی یکی از تاسیسات نظامی را در نزدیکی مزر با پولند هدف قرار داد، اما سبب تلفاتی نشد.

در همین حال،‌ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو، از نیروهای اوکراینی تمجید کرده گفت که آنان می‌توانند در جنگ با روسیه پیروز شوند. او گفت" "اوکراینی‌ها شجاعانه از وطن شان دفاع کرده اند."

این در حالی است که قرار است فنلند و سویدن برای کسب عضویت ناتو به زودی درخواست بدهند.

آقای ستولتنبرگ گفت که در این صورت این پیمان نخست در جریان طی مراحل درخواست‌های این کشور‌ها به آنان تضمین‌های امنیتی موقت فراهم خواهد کرد، به شمول احتمال افزایش نیروها در منطقه.

از سوی دیگر،‌ترکیه، سویدن و فنلند را به پناه دادن به افراطگرایان متهم کرده و با پیوستن این دو کشور با ناتو مخالفت کرده است.

اما آقای ستولتنبرگ گفت که انقره مانع عضویت این کشورها نخواهد شد و مطمین است که با هم به توافق خواهند رسید.

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، نیز گفت که حمایت قوی از پیوستن این دو کشور را در ناتو شنیده است.

روسیه گفته است که سویدن و فنلند نباید هیچ هراسی داشته باشند و تصمیم فنلند برای پیوستن با این پیمان را "اشتباه" خواند.

حکومت فنلند امروز ۱۵ می (۲۵ ثور) رسماً عزمش را برای پیوستن به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در حالی اعلام کرد که حزب حاکم این کشور نشست سرنوشت‌سازی را در این خصوص برگزار می‌کند.

XS
SM
MD
LG