لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو:‌ روسیه ۳۰ هزار سرباز خود را در بلاروس جابجا می‌کند


ناتو می‌گوید که روسیه در جریان روز های اخیر تعداد سربازان خود را در بلاروس افزایش داده و انتظار می‌رود تا ۳۰ هزار سرباز روسی برای تمرینات نظامی در ماه جاری در آنجا مستقر شوند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی ( ناتو) گفت:" در روز های اخیر ما شاهد حرکت های قابل توجه نیروهای روسیه در خاک بلاروس استیم."

آقای ستولتنبرگ افزود که استقرار ۳۰ هزار نیروی محاربوی، بزرگترین اعزام سربازان روسی پس از جنگ سرد در منطقه به شمار می‌رود که شامل نیروی های خاص، طیاره های جت جنگی نوع سو-۳۵، سیستم‌های دافع هوای نوع اس-۴۰۰ و میزایل‌های اسکندر می‌باشد که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارد.

قرار است که این تمرینات نظامی تا ۲۰فبروری ( اول حوت) سال جاری ادامه یابد.

روسیه سربازان خویش را در نزدیکی سرحد اوکراین در حالی افزایش می‌دهد که امریکا و بریتانیا هشدار داده اند که ممکن مسکو برای حمله بر اوکراین آمادگی بگیرد. وزیر دفاع اوکراین می‌گوید که روسیه هم اکنون به تعداد ۱۱۵۰۰۰ هزار سرباز خویش را در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر کرده است.

اما روسیه طرح هرنوع حمله بر اوکراین را رد کرده می‌گوید که هدف این تمرینات مشترک نظامی با بلاروس فقط آمادگی دفاع در مقابل تجاوز خارجی می‌باشد. روسیه شمار سربازان اعزام شده خویش را به بلاروس فاش نکرده، اما گفته است که این سربازان پس از اجرای تمرینات نظامی دوباره منطقه را ترک می‌کنند.

به نقل از خبرگزاری انترفاکس، سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه برای بررسی و معاینه سربازان روسی و بلاروس به روز پنجشنبه به آن کشور سفر کرده و با الکساندر لوکا شینکو، رییس جمهور بلاروس ملاقات می‌کند.

روسیه می‌خواهد تا اوکراین عضویت سازمان ناتو را دریافت نکند و در ضمن خواهان خروج قوای ناتو از شرق اروپا شده است؛ خواستی که از سوی ایالات متحده و ناتو همواره رد شده است.

ولادیمیر پوتین ، رییس جمهور روسیه به روز سه شنبه بیان داشت که غرب نگرانی های عمده روسیه را نادیده گرفته و امریکا را متهم نمود که تلاش دارد تا روسیه را به جنگ بکشاند، پوتین می‌گوید که کشورش هنوز هم علاقمند گفتگو می‌باشد.

کرملین به روز پنجشنه یکبار دیگر تصمیم واشنگتن منبی بر اعزام ۳۰۰۰ سرباز بیشتر به پولند و رومانیا را محکوم کرد و گفت که واشنگتن تنش ها را در منطقه تشدید می‌کند. وزارت دفاع امریکا می‌گوید که هدف از اعزام سربازان بیشتر در منطقه یک "سیگنال قوی" برای پوتین و جهان استکه "ناتو برای ایالات متحده و متحدین ما مهم می‌باشد."

XS
SM
MD
LG