لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: پس از ارزیابی و مشوره در مورد خروج از افغانستان تصمیم می‌گیریم


منشی عمومی ناتو می‌گوید که در مورد خروج نیروهای بین المللی از افغانستان تا تاریخ اول ماه می پس از ارزیابی، نظارت و مشوره، تصمیم اتخاذ خواهند کرد.

ینس سولتنبرگ امروز ۱۶ مارچ (۲۶ حوت) گفت که خروج نیروها از افغانستان یکی از موضوعات عمدهٔ نشست هفتهٔ آینده وزرای خارجهٔ ناتو است.

با آنهم او گفت که به تعهدات خویش در خصوص آموزش، مشوره‌دهی و معاونت با نیروهای امنیتی افغان و تمویل آنان پابند می‌‌مانند.

او افزود که در حال حاضر بیشترین نیروها در افغانستان غیرامریکایی اند که این خود بیانگر تعهد قوی متحدین اروپایی و شرکای جهانی به ماموریت ناتو در افغانستان است.

مذاکرات صلح

منشی عمومی ناتو گفت که متحدین این پیمان قویاً از تلاش‌ها برای یافتن راه حل از طریق مذاکرات به افغانستان حمایت می‌کنند و به همین دلیل سال گذشته از توافقنامه امریکا-طالبان استقبال کردند.

او علاوه کرد که از همین جهت از تلاش‌های پیشرفت در روند صلح نیز پشتیبانی می‌کنیم.

او بر حمایت کشورهای منطقه از این روند نیز تاکید کرد.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژهٔ ایالات متحده در امور مصالحهٔ افغانستان پیشنهاد جدیدی را برای سرعت بخشیدن روند صلح به حکومت افغانستان تسلیم داده است.

پیشنهادات آقای خلیلزاد شامل تشکیل "حکومت انتقالی صلح افغانستان" بوده است که در نهایت "پس از تصویب قانون اساسی جدید و انتخابات ملی" قدرت را به یک دولت دایمی منتقل خواهد کرد؛ پیشنهاداتی که حکومت افغانستان آنرا علناً رد کرده و گفته است که انتخابات عادلانه و فراگیر تحت نظارت جامعه جهانی باید یگانه گزینه برای تشکیل حکومت جدید باشد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان امروز گفت که حاضر نیست بدون انتخابات قدرت را به جانشین‌اش انتقال دهد.

او از "استعجالیت" ایالات متحده برای رسیدن به صلح ابراز امتنان کرد، اما افزود که حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح عادلانه و پایدار "به عوض احساسات بر اساس واقعیت‌ها" به پیش خواهد رفت.

آقای غنی نقشهٔ‌راه صلح حکومت افغانستان را مسیر درست دست‌یابی به صلح عادلانه و پایدار خواند.

XS
SM
MD
LG