لینک های دسترسی

Breaking News

نتنیاهو ایران را بزرگترین دشمن صلح خواند


نتنیاهو گفت دوستی امریکا و اسرائیل فراتر از سیاست است
نتنیاهو گفت دوستی امریکا و اسرائیل فراتر از سیاست است

بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسرائیل روز سه‌شنبه سخنرانی جنجال برانگیز خود در کنگره امریکا را ایراد کرد. هدف از این سخنرانی، بسیج قانونگزاران امریکایی در مخالفت با مذاکرات هسته‌ای جاری با ایران تعبیر شده است.

وی در ابتدا، از این که در چند هفته اخیر، این سخنرانی به مقوله ای سیاسی تبدیل شد، ابراز تاسف کرد و در ادامه از دولت و قانونگذاران امریکا بخاطر حمایت از اسرائیل قددرانی کرد.

آقای نتنیاهو بویژه، هر آنچه که باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای اسرائیل انجام داده است را ستود.

صدراعظم اسرائیل، با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران، و این که بارها از نابودی اسرائیل سخن گفته است، خطاب به فانونگذاران کنگره امریکا گفت باید در کنار یکدیگر ایران را مهار کنیم.

وی در ادامه، جمهوری اسلامی ایران را در کنار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار داد و گفت هر دو به دنبال برپایی یک امپراتوری اسلامی در منطقه هستند، و افزود تنها تفاوت آنها این است که داعش چاقو و شمشمیر دارد و ایران می‌خواهد موشک داشته باشد.

صدراعظم اسرائیل با اشاره به اظهارات شب گذشته باراک اوباما در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت، ده سال مدت کوتاهی است که به یک چشم برهم زدن تمام خواهد شد، و ایران بعد از آن امکان تولید بمب اتمی خواهد داشت.

آقای نتنیاهو در ادامه به گفتگوهای جاری ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، اشاره کرد و هشدار داد اگر مذاکرات به نتیجه برسد، این تضمین خواهد کرد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او که با مذاکرات جاری هسته‌ای با ایران موافق نیست به هرگونه توافق احتمالی با تهران با دیده تردید نگاه می‌کند، افزود در توافق، هیچکدام از تاسیسات هسته‌ای ایران از بین نخواهد رفت.

گزینه بهتر

صدراعظم اسرائیل با بیان این که به ما گفته می‌شود بدیل توافق اتمی با ایران، تنها گزینه جنگ است، گفت این درست نیست، بلکه گزینه دیگر، یک توافق بهتر است، نه جنگ.

وی در توضیح یک توافق خوب از نظر اسرائیل، گفت پیش از برداشتن محدودها از ایران، باید اول رویکرد تهاجمی تهران در خاورمیانه محدود شود، دوم از حمایت از تروریسم در اطراف جهان دست بردارد و سوم از تهدید به نابودی اسرائیل، که تنها ملت و کشور یهود است، دست بردارد.

بنیامین نتنیاهو بار دیگر نظر خود را که توافق با ایران یک توافق بد است، تکرار کرد و گفت این سازش و پیمان بد، جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد گرفت و افزود من اعتقاد ندارم رژیم ایران بعد از چنین مصالحه‌ای، بهتر خواهد و درنتیجه سازش با ایران، وضعیت منطقه را بدتر خواهد کرد.

پیشتر، اظهارات آقای نتنیاهو در سخنرانی امروز در نشست کنگره و نیز ابراز مخالفت با هرگونه توافق احتمالی با ایران، موجب نگرانی قصر سفید از به خطر افتادن گفتگوهای هسته‌ای جاری با تهران شده بود.

صدراعظم اسرائیل روز دوشنبه در سخنانی در اجلاس سالانه کمیته روابط عمومی امریکا و اسرائیل، آیپک، تاکید کرد سخنرانی او در کنگره به قصد بی حرمتی نسبت به باراک اوباما رییس جمهوری امریکا نیست.

وی همچنین گفت عدم توافق با آقای اوباما از تفاوت دیدگاه‌ها نشأت می‌گیرد و در ادامه افزود رییس جمهوری امریکا عمق نگرانی اسرائیل را از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی درک نمی‌کند.

با این حال، صدراعظم اسرائیل تاکید کرد که روابط میان اسرائیل و امریکا همچنان محکم پابرجاست.

موضوع افشای اطلاعات حساس در مورد مذاکرات اتمی با ایران از سوی اسرائیل، در هفته‌های اخیر موجب افزایش تنش میان واشنگتن و اورشلیم شده بود.

ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز گذشته در مورد افشای اطلاعاتی که از جانب امریکا در مورد مذاکرات اتمی در اختیار اسرائیل قرار گرفته هشدار داد و گفت "افشای هرگونه اطلاعاتی مانند این، به نظر من خیانت به اعتماد است. ما گزارش‌هایی پیشاپیش سفر صدراعظم اسرائیل دریافت کرده‌ایم که آنچه ممکن است فردا اتفاق بیافتد مشکل‌زا خواهد بود، و خواستم فقط روشن کنم که ما می‌خواهیم در این چارچوب گفتگو کنیم".

بیش از ۵۰ نفر از قانونگذاران دموکرات امریکا پیشتر اعلام کرده بودند که در سخنرانی روز سه شنبه صدراعظم اسرائیل در نشست کنگره شرکت نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG