لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش برای رشد مالداری و بهبود معیشت خانواده‌ها در بامیان


مقام‌های ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بامیان می‌گویند که به منظور بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌های فقیر و متاثر از شیوع بیماری کووید۱۹ برای ۱۵۰۰ فامیل متضرر فارم‌های کوچک مرغداری و بسته‌های پروسس لبنیات توزیع کرده است.

عبدالوهاب محمدی، رییس این اداره، می‌گوید که به تازگی به ارزش ۱۷.۲ میلیون افغانی برای یک‌هزار خانواده بسته‌های پروسس لبنیات توزیع و به ۵۰۰ فامیل دیگر فارم‌های کوچک مرغداری ایجاد کرده اند.

به گفتۀ آقای محمدی، این برنامه به منظور بهبود وضعیت اقتصادی خانواده های مالدار روستایی به همکاری مالی کشور سویس در بامیان راه اندازی شده است.

یکی از اهداف دیگر این برنامه رشد اقتصادی زنان زراعت پیشه و مالدار خوانده شده است که راهی برای کسب درآمد ندارند.

شریفه که از برنامه توسعۀ مالداری و فارم‌های کوچک مرغداری مستفید شده است می‌گوید: "از این پیش برای تهیه یک قلم و کتابچه برای اطفال مان با مشکل بر می‌خوردیم حالا با فروش تخم همه چیز برای مان [مهیا] می‌شود."

ریاست زراعت بامیان می‌گوید که ایجاد فارم‌های کوچک مرغداری، برای تامین گوشت و تخم مرغ و دسترسی کودکان و خانواده‌ها در بامیان به غذای سالم در دو سال اخیر موثر بوده است.

به گفتۀ مقام‌های این اداره؛ در دوسال اخیر صدها فارم کوچک مرغداری با ظرفیت پرورش ۳۰ تا ۶۰ مرغ ایجاد شده است.

مقام‌های محلی بامیان می‌گویند که با شیوع بیماری کووید۱۹ افزایش واقعات این بیماری در بامیان، کاروبار بسیاری از خانواده‌ها متوقف شده و میزان فقر در این ولایت بلند رفته است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG