لینک های دسترسی

Breaking News

در پنج ماه نخست امسال ۹۵۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده است- گزارش


وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید که در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی در نتیجۀ خشونت ها در افغانستان، ۹۵۰ غیرنظامی کشته و۲۲۱۳ تن دیگر زخمی شده است.

در گزارش وزارت دفاع به کانگرس ایالات متحده زیر نام "تقویت امنیت و ثبات در افغانستان" تلفات وارده به غیرنظامیان از تاریخ ۳۱ دسمبر سال ۲۰۱۸ تا ۳۱ می ۲۰۱۹ ثبت شده است.

بر اساس معلومات ماموریت حمایت قاطع، ایتلاف به رهبری ایالات متحده مسوول ۶۰ کشته و ۵۵ زخمی، نیروهای افغان مسوول ۶۸ کشته و ۹۰ زخمی و گروه های شورشی و دهشت افگن مسوول ۷۷۸ کشته و ۱۹۷۱ زخمی دانسته شده است.

جوانب نامعلوم درگیر در جنگ افغانستان مسوول ۴۴ کشته و ۹۷ زخمی عنوان شده اند.

تفاوت ارقام

وزارت دفاع در این گزارش از تفاوت ارقام تلفات غیرنظامیان پرده برداشته است.

در ربع نخست سال ۲۰۱۹ یعنی از تاریخ نخست ماه جنوری تا ۳۱مارچ ۲۰۱۹، در ارقام ارایه شده تلفات غیرنظامیان توسط ماموریت حمایت قاطع و هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان، تفاوت گسترده دیده می‌شود.

در این مدت، ماموریت حمایت قاطع از کشته شدن ۴۰۱ و زخمی شدن ۱۱۱۱ غیرنظامی گزارش داده است. این در حالی است که یوناما از کشته شدن ۵۱۸ و زخمی شدن ۱۱۹۸ غیرنظامی گزارش داده است.

ماموریت حمایت قاطع از این میان، شورشیان و دهشت افگنان را مسوول ۳۰۳ کشته و ۹۸۶ زخمی عنوان کرده است. اما یوناما گفته است که این گروه ها مسوول کشته شدن ۲۲۷ و زخمی شدن ۷۳۶ غیر نظامی بوده اند.

ماموریت حمایت قاطع نیروهای افغان را مسوول کشته شدن ۳۶ و زخمی شدن ۴۸ غیر نظامی عنوان کرده است در حالی که یوناما این نیروها را مسوول کشته شدن ۱۱۵ و زخمی شدن ۱۹۰ غیرنظامی خوانده است.

حمایت قاطع به همین شکل، نیروهای ایتلاف به رهبری ایالات متحده را مسوول کشته شدن ۴۷ و زخمی شدن ۲۳ غیر نظامی عنوان کرده در حالی که یوناما این نیروها را مسوول کشته شدن ۱۴۶ و زخمی شدن ۸۶ غیر نظامی خوانده است.

حمایت قاطع سایر گروه ها را مسوول کشته شدن ۱۵ کشته و ۵۴ زخمی عنوان کرده در حالی که یوناما گفته است این گروه ها مسوول کشته شدن ۹۳ و زخمی شدن ۱۸۰ غیرنظامی اند.

در همین حال، گروه مصوونیت و داد خواهی افراد ملکی در افغانستان گزارش داده است که تنها در ماه جاری ۱۹۰ غیر نظامی افغان کشته و در حدود ۳۰۰ نفر دیگر در جریان خشونت ها جان باخته اند.

عزیز احمد تسل، مسوول این گروه گفت: " در جریان ده روز گذشته تلفات غیرنظامی به دلیل حملات هوایی و شب هنگام افزایش یافته است. طالبان نیز در این مدت دست به حملات انتحاری و انفجاری زده اند."

مقام‌های افغان می‌گویند که در جریان ماه جاری، حملات مرگبار طالبان در کابل و غزنی باعث کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان شده است.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان در حالی گزارش شده است که تلاش های برای پایان جنگ در این کشور بیش از هر وقت دیگر افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG