لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه: در مورد میدان هوایی کابل تصمیم گرفته نشده است 


وزارت دفاع ترکیه می‌گوید که مذاکرات روی پیشنهاد تامین امنیت میدان هوایی کابل جریان دارد و هنوز تصمیمی در این مورد اتخاذ نشده است.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه امروز دوم جولای (۱۱ سرطان) گفت که ترکیه طرح خود را با چند کشور دیگر مورد بحث قرار داده است: "باید مباحث سیاسی در ملل متحد و ناتو صورت گرفته و با حکومت افغانستان نیز توافق صورت گیرد."

او افزود که ترکیه برای انجام این ماموریت، در تلاش است تا حمایت سیاسی، مالی و لوژستکی چند کشور را به دست بیاورد.

او گفت که مذاکرات با ایالات متحده جریان دارد و این طرح پس از منظوری رییس جمهور ترکیه، تطبیق خواهد شد.

تامین امنیت میدان هوایی کابل در حالی به یک امر عاجل مبدل شده است که تاریخ خروج کامل نیروهای امریکایی و بین المللی از افغانستان نزدیک شده است.

نیروهای امریکایی امروز پس از ۲۰ سال، میدان هوایی بگرام را ترک کردند و مسوولیت آنرا به نیروهای امنیتی افغان واگذار کردند.

این پایگاه محراق عملیات‌های نظامی برای شکست طالبان و القاعده بوده است.

بیش از ۵۰۰ نظامی ترکیه در افغانستان مستقر اند و نقش بارزی در میدان هوایی کابل دارند. آقای آکار پیش از این گفته بود که نمی‌خواهد نیروهای بیشتر خود را درافغانستان مستقر کند.

او افزود: "میدان هوایی باید باز و فعال باشد. اگر فعال نباشد، سفارت‌خانه‌ها بیرون و در همچو وضعیت، افغانستان به یک کشور منزوی مبدل خواهد شد."

ترکیه پیش از این پیشنهاد کرده بود که آماده است پس از خروج قوای امریکایی و ناتو از افغانستان، امور میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی در کابل را نظارت کرده و امنیت این میدان را تامین کند؛ پیشنهادی که مورد استقبال حکومت افغانستان و ایالات متحده قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG