لینک های دسترسی

Breaking News

کابل: سخنان اردوغان درباره امنیت میدان هوایی کابل غلط تعبیر شده است


وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که اظهارات رییس جمهور ترکیه در مورد نقش شماری از کشورهای دیگر در تامین امنیت میدان‌های هوایی کابل اشتباه گزارش شده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه دو روز پیش گفت که اگر این کشور پس از خروج نیروهای بین‌المللی مسوولیت حفاظت از میدان هوایی بین‌المللی کابل را به دوش بگیرد، می‌خواهد پاکستان و هنگری نیز در آن دخیل باشند.

اما گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان روز پنجشنبه ۱۷ جون (۲۷ جوزا) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت: "راپورهای مبنی بر اینکه رییس جمهوری کشور دوست ترکیه...در مورد حضور نیروهای کشور دیگری برای تامین امنیت میدان هوایی کابل صحبت کرده باشد، اساساً غلط تعبیر و تفسیر شده و غلط گزارش داده شده است".

آقای هیواد افزود که ملاقات‌ با سفیر ترکیه در کابل، سفیر افغانستان در ترکیه و مشاهدۀ وزارت خارجه از متن سخنرانی آقای اردوغان، با وضاحت نشان می‌دهد که نیت و ارادۀ رییس جمهور ترکیه از این سخنان، حمایت از قوای مسلح افغانستان برای رسیدن به یک صلح بوده است.

سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان گفت: "ترکیه همیشه برای رسیدن به یک حل سیاسی در افغانستان از طرق مسالمت‌آمیز و مذاکره تاکید نموده است، هدف از این صحبت‌ها جلب حمایت و همکاری‌های کشورهای منطقه و همسایه به خصوص حمایت و همکاری پاکستان برای رسیدن به صلح و ثبات در افغانستان می‌باشد".

در حال حاضر در حدود ۵۰۰ نظامی ترکیه در افغانستان مستقر اند.

پیش از این، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفته بود که این پیمان برای تداوم فعالیت میدان هوایی کابل، بودجه فراهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG