لینک های دسترسی

Breaking News

ضیافت جوایز نوبل امسال برگزار نمی‌شود


بنیاد نوبل که اعطای جوایز نوبل را مدیریت می‌کند، روز سه شنبه ۲۱ جولای (۳۱ سرطان) اعلام کرد که به دلیل همه‌گیری کروناویروس، امسال ضیافت برندگان نوبل را برگزار نکرده و نیز جوایز "به شکل جدید" به برندگان اعطا خواهد شد.

از سال ۱۹۵۶ به اینسو این نخستین بار است که ضیافت توزیع جوایز نوبل فسخ می‌شود. قرار بود این ضیافت به تاریخ دهم دسمبر -سالروز مرگ الفرد نوبل، بنیانگذار جوایز نوبل- در شهر ستکهولم سویدن برگزار شود.

لارس هیکنستین، رییس بنیاد نوبل با نشر اعلامیه‌ای گفته است که برندگان و کارکرد آنان به "روش‌های متفاوت" برجسته خواهند شد. او اشاره کرده است که برندگان، جوایز شان را در کشورهای خودشان دریافت خواهند کرد یا هم این جوایز به سفارت‌های کشورهای برندگان سپرده خواهد شد.

برندگان جوایز نوبل –جایزۀ طب، فزیک، کیمیا، ادبیات، صلح و اقتصاد- از تاریخ پنجم تا ۱۲ اکتوبر اعلان می‌شوند. به گونۀ سنتی، برندگان جوایز نوبل، پس از دریافت جوایز شان، به تاریخ دهم دسمبر در ضیافتی در سالون شهری ستکهولم با شرکت خانوادۀ سلطنتی سویدن و حدود ۱۳۰۰ مهمان دیگر شرکت و سخنرانی می‌کنند.

بنیاد نوبل گفته است که به دلیل سردرگمی ناشی از همه‌گیری کروناویروس که مانع برگزاری تجمعات بزرگ و محدودیت‌های سیر و سفر در سرتاسر جهان شده است، شمار زیاد رویدادهای مرتبط با اعطای جوایز نوبل با ترتیبات جدید برگزار خواهد شد.

ضیافت نوبل چندین بار به دلایل مختلف برگزار نشده است. در سال ۱۹۵۶ به خاطر اینکه سفیر اتحاد شوروی پیشین در آن شرکت کرده نتواند، این ضیافت برگزار نشد، زیرا در آن سال شوروی به سرکوب قیام مردم هنگری متهم شده بود. ضیافت نوبل همچنین در جریان دو جنگ جهانی و نیز در سال‌های ۱۹۰۷ و ۱۹۲۴ برگزار نشد.

در جریان جنگ جهانی دوم هیچ جایزۀ نوبل به کسی اعطا نشد، اما پس از جنگ جهانی اول، برندگان جوایز نوبل سال‌های جنگ -۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸- در ضیافتی در تابستان سال ۲۰۲۰ معرفی شدند و جوازی شان را دریافت کردند.

XS
SM
MD
LG