لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: عمل و گفتار کوریای شمالی خصمانه و خطرناک است


رئیس جمهور ترمپ گفت که عملکرد کوریای شمالی مایۀ شرمساری چین است

رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در واکنش به آزمایش اخیر راکتی کوریای شمالی گفته است که عملکرد و گفتار پیونگ یانگ برای امریکا خصمانه و خطرناک است.

دونالد ترمپ در تویتر خود نوشته است که کوریای شمالی یک دولت سرکش است که به تهدید بزرگ مبدل شده است.

آقای ترمپ همچنان در این تویت نوشته است که کوریای شمالی مایۀ شرمساری برای چین شده است، کشوریکه به گفتۀ وی مایل به همکاری اندک است.

کوریای شمالی مدعی شده است که ششمین و بزرگترین آزمایش هسته‌ای را در تاریخ آن کشور امروز موفقانه انجام داد.

گفته شده قدرت بم هایدروجنی که روز یکشنبه آزمایش شد، ده مرتبه بیشتر از آخرین بمی بوده است که آن کشور سال گذشته آزمایش کرده بود.

تلویزیون دولتی کوریای شمالی گفته است که این بم هایدروجنی قدرتمند را می توان در سرگلولۀ راکت‌های قاره پیما جابجا کرد.

همزمان با این کشورهای همسایۀ کوریای شمالی از وقوع دو زمین لرزۀ شدید در منطقه خبر داند، اما در واقع انفجار هسته‌ای پیونگ یانگ سبب این زمین لرزه شده بود.

مقام‌های امریکایی، جاپانی و چندین ادارۀ تخصصی دیگر، تایید کرده اند که زلزله در اثر انفجار بم هسته‌ای کوریای شمالی به میان آمده است.

سایر واکنش‌ها

این اقدام، واکنش جهانی را بر انگیخت و حتا کشورهای طرفدار کوریای شمالی نیز این عمل را تقبیح کردند.

روسیه، آزمایش این بم را توسط پیونگ یانگ با شدید ترین گفته ها تقبیح کرده و خواستار آرامش طرف ها شد.

وزارت خارجۀ چین نیز آزمایش بم هایدروجنی کوریای شمالی را تقبیح کرده و گفته است که پیونگ یانگ "بدون در نظرداشت مخالفت های جامعۀ بین المللی دست به آزمایش دیگر هسته‌ای زده است."

جاپان، خواستار عکس العمل جدی و فوری جهان و سازمان ملل متحد در برابر اقدام کوریای شمالی شد.

شینزو آبی، صدر اعظم جاپان گفت "جاپان همراه با جامعۀ بین المللی به شمول ایالات متحده، کوریای جنوبی، چین و روسیه عملکرد مصمم را در برابر کوریای شمالی روی دست خواهد گرفت."

کوریای شمالی به خاطر فعالیت‌های هسته‌ای اش که نخستین آزمایش آن را در اکتوبر ۲۰۰۶ انجام داد، زیر بار تحریم های جدی غرب به ویژه ایالات متحده است، اما تا کنون به فشار ها تن نداده و همواره به این فعالیت‌ها ادامه داده است.

XS
SM
MD
LG