لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر کوریای شمالی خواستار روابط قوی‌تر نظامی با روسیه شد


کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی روز شنبه ۱۶ سپتمبر (۲۵ سنبله) در دیدار با سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه خواستار روابط قوی نظامی با روسیه شد.

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی (KCNA) روز یکشنبه اعلام کرد که رهبر این کشور در مورد اقدامات عملی برای افزایش همکارهای نظامی با وزیر دفاع روسیه گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی کوریای شمالی، کیم و شویگو "نظرات سازنده خود را در مورد مسایل عملی برای تقویت بیشتر هماهنگی استراتیژیک و تکتیکی، همکاری و تبادل متقابل بین نیروهای مسلح دو کشور و در زمینه‌های دفاع و امنیت ملی تبادل کردند."

کیم در جریان سفر خود روز شنبه یکجا با شویگو بم‌افکن‌های استراتیژیک دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای، میزایل‌های مافوق سرعت صوت و کشتی‌های جنگی روسیه را بررسی کرد.

خبرگزاری دولتی کوریای شمالی گفت: "سفر کیم در زمانی انجام می‌شود که دوستی و همبستگی و همکاری جدید در تاریخ توسعه روابط بین کوریای شمالی و روسیه در حال باز شدن است."

شویگو پیش از دیدار با کیم به رسانه‌های روسی گفته بود که مسکو در حال مذاکره درباره تمرینات مشترک نظامی با کوریای شمالی است.

رهبر کوریای شمالی روز چهارشنبه وارد روسیه شد و مورد پذیرایی گرم ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، قرار گرفت. او در دیدار با پوتین در مورد مسایل نظامی، جنگ در اوکراین و تعمق همکاری‌ها گفتگو کرد.

در حالی که هردو کشور تحت تحریم های شدید جهانی قرار دارد، پس از این دیدار، ولادیمیر پوتین به تلویزیون دولتی روسیه گفت که امکان همکاری نظامی با کوریای شمالی وجود دارد.

بر اساس گزارش‌ها، کیم و پوتین ممکن در مورد ارسال اسلحه از کوریای شمالی به روسیه صحبت کرده باشند، تسلیحاتی که به گفتهٔ مقامات ایالات متحده، مسکو ممکن از آن برای هدف قرار دادن زیربناهای غیرنظامی اوکراین استفاده کند. اما کوریای شمالی و مسکو هردو چنین ادعاها را رد می‌کنند.

تحلیلگران می‌گویند که کوریای شمالی ممکن ده‌ها میلیون گلولهٔ قدیمی توپخانه‌ای و راکت از زمان شوروی پیشین داشته باشد که می‌تواند اردوی روسیه را در جنگ اوکراین کمک کند.

در عین حال، انتظار می‌رود که رهبر کوریای شمالی در ازای این کمک‌ها، در صدد دسترسی به تکنالوژی پیشرفته برای ماهواره‌های استخباراتی و کشتی تحت‌البحری هسته‌ای و همچنین کمک‌های غذایی روسیه برای کشور فقیر خود باشد.

واشنگتن احتمال همکاری نظامی میان مسکو و پیونگ یانگ را ناراحت کننده خوانده و هشدار داده است که هیچ کشور نباید با فراهم کردن تسلیحات به روسیه، آن کشور را در کشتار اوکراینی های بی‌گناه کمک کند.

اما رهبر کوریای شمالی، روابط با روسیه را اولویت درجه یک خود خوانده و به وضوح گفته است که از تهاجم روسیه بر اوکراین حمایت می کند.

گروه

XS
SM
MD
LG