لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت وحدت ملی سه ساله شد


حکومت وحدت ملی بر مبنای تفاهم رئیس جمهور غنی و رئیس اجرائیه عبدالله ایجاد شد

بیست و نهم سپتامبر ٢٠١٧ مصادف است با سه سالگی ایجاد حکومت وحدت ملی افغانستان، حکومتی که به گفتۀ مقام‌های ارگ در سه سال پسین با فساد مبارزه کرده، سیاست مثبت منطقه‌ای را در پیش گرفته و در سایر عرصه ها نیز دستآورد دارد.

اما شماری از مقام های حکومت پیشین افغانستان، کارکرد حکومت رئیس جمهور محمد اشرف غنی را در بسیاری موارد به خصوص در سیاست داخلی ناکام توصیف می کنند. آنان استدلال می کنند که در سه سال اخیر وضعیت امنیتی بدتر شده، گروه های جدید دهشت افگن ظهور کرده اند و وحدت ملی متضرر شده است.

در میان این منتقدین عبدالکریم خرم، رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید که این حکومت در موضوعات بزرگ کشور مؤفق نبوده و اگر کدام کار مثبت هم صورت گرفته است، بسیار جزئی بوده است.

عبدالکریم خرم می گوید که در جریان این سه سال "گروۀ داعش ظهور کرده است، وضعیت اقتصادی خراب شده است، اردو با مشکل مواجه است، زیرا به آن اندازۀ که باید جلب جذب کند، نمی تواند...جوانان امید خود را از دست داده اند و هر روز کشور را ترک می کنند و به خارج می روند."

این مقام حکومت پیشین افغانستان همچنان اضافه می کند که "علایم از پارچه شدن کشور به طوری که در هر پارچه یک نفر حاکم باشد، نیز دیده می شود."

باوجود این انتقادات، مقام های حکومت فعلی می گویند که در طول سه سال گذشته به ویژه در یک سال اخیر دست آوردهای زیاد داشته اند. به گفتۀ این مقام ها، ستراتیژی تازۀ امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا که در آن به خواسته های ۱۶سالۀ افغانستان به شمول حمایت از اقدام در برابر لانه های امن دهشت افگنان جا داده شده، یکی از دست آورد های بزرگ می باشد.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی دفتر ریاست جمهور افغانستان می گوید که در نشست های بروکسل و وارسا، حکومت افغانستان قادر به جلب میلیون ها دالر شده و نیز در امر مبارزه با فساد اداری دست آورد های زیادی داشته است.

آقای مینه پال می افزاید که "دربخش زیربنا، حکومت توجۀ زیاد کرده و پروژه های بزرگ زیربنایی آغاز شده است. در قسمت تجارت و ترانزیت با آسیای میانه، ما دست آورد های خوبی داریم. در سکتور امنیتی اصلاحات صورت گرفته و در حکومتداری ملکی اصلاحات در حال تطبیق شدن است و ما یک انرژی جوان، افراد متعهد را به حیث کاندید وزیران معرفی کردیم."

حکومت کابل همچنان سال گذشته را برای افغانستان "سال بیرون رفت از انزوای اقتصادی" می خواند و می گوید که به جز از پاکستان راه های بدیل ترانزیتی دریافت شده و کابل، تهران و دهلی جدید، کار عملی بر بندر چابهار را آغاز کرده اند.

مسؤلین حکومت همچنان می افزایند که در این مدت بار نخستین بار قطارهای آهن مملو از اموال تجارتی از چین به افغانستان وارد شده و کار پروژۀ برق "کاسه یک هزار" که بر اساس آن هزار میگاوات برقاز قرغزستان و تاجکستان به افغانستان و بعداً به پاکستان انتقال خواهد یافت نیز آغاز شده است.

حکومت وحدت ملی در حالی سومین سال کاری خود را پشت سر می گذراند که در این سال با آزمون های متعدد روبرو بود. اما مقام های حکومت می گویند که در دوسال باقی مانده بر این آزمون ها نیز غلبه حاصل خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG