لینک های دسترسی

Breaking News

شورای امنیت ملل متحد اوضاع افغانستان را بررسی کرد


رئیس یوناما گزارش مفصل اوضاع افغانستان را به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشکش کرد

هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان (یوناما) گزارشی را زیر عنوان "وضعیت در افغانستان و پیامد آن برای صلح و امنیت جهانی" به شورای امنیت این سازمان پیشکش کرده و در آن پیشرفت‌ها و چالش‌های فراروی حکومت وحدت ملی را بر شمرده است.

تدامیچی یاماموتو، فرستادۀ ویژۀ ملل متحد برای افغانستان با برجسته ساختن مخالفت‌های فزایندۀ شماری از چهره های سیاسی افغان با حکومت وحدت ملی، ادامۀ این وضعیت را برای "ثبات شکنند" افغانستان زیانبار خوانده است.

گزارش از شکل‌گیری "ایتلاف برای نجات افغانستان" که عبدالرشید دوستم، محمد محقق و عطا محمد نور در آن نقش اساسی دارند، "محور مردم افغانستان" مرکب از چهره های حکومت پیشین و "شورای حراست و ثبات افغانستان" که در آن رهبران جهادی نقش برجسته دارند، یاد آوری کرده است.

یوناما، شکل گیری این ائتلاف ها را هم زادۀ مخالفت برخی از این چهره ها با حکومت به ویژه ریاست جمهوری و هم ساز و برگ نو برای انتخابات آیندۀ افغانستان تلقی کرده است.

جنگ و خشونت

آقای یاماموتو در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ارزیابی اوضاع در افغانستان، وضعیت امنیتی را در این کشور به شدت ناپایدار خوانده و به جنگ و دست به دست شدن کنترول چندین ولسوالی میان حکومت و شورشیان طالب و تلفات ناشی از آن اشاره کرده است.

گزارش یوناما حاکی است که حکومت افغانستان در تلاش‌های صلح به پیشرفت ملموسی دست نیافته است. در این گزارش به تقویت و حمایت روند صلح افغانستان تاکید شده و از مخالفان دولت خواسته شده است تا از جنگ دست کشیده و از ورای مذاکره و مفاهمه اختلافات را حل کنند.

نمایندۀ ایالات متحده در این نشست شورای امنیت، ضمن تعهد امریکا به حمایت از قوای مسلح افغانستان در نبرد بر ضد طالبان ودیگر گروه های دهشت افگن، گفت که طالبان نمی توانند از طریق جنگ پیروز شوند و یگانه راه برای این گروه مذاکره و مفاهمه است.

او امنیت منطقه را در گرو امنیت و صلح در افغانستان خوانده و از کشورهای منطقه به ویژه همسایگان افغانستان خواست تا از تلاش‌ها برای پایان جنگ و تامین صلح در این کشور حمایت کنند.

وضعیت حقوق بشری

تلفات غیرنظامیان در گزارش یوناما به شورای امنیت سازمان ملل متحد نگران کننده خوانده شده است. بر اساس گزارش یوناما در شش ماه نخست سال روان میلادی ۱۶۶۲ غیرنظامی افغان در اثر خشونت‌ها در این کشور کشته و ۳۵۸۱ غیرنظامی دیگر زخمی شده است.

در این گزارش ۶۷ درصد تلفات غیرنظامیان افغان ناشی از حملات گروه های مخالف دولت به ویژه طالبان خوانده شده است.

همچنان ملل متحد گزارش داده است که از اواسط جون تا ۱۵ اگست بیش از ۳۲۳۰۰ نفر از ۳۰ ولایت افغانستان به دلیل جنگ و خشونت از محلات اصلی شان بیجا شده است.

رشد نابسنده و بطی اقتصاد در افغانستان نیز در گزارش یوناما برجسته شده و تشدید جنگ و خشونت عامل عمدۀ کاهش رونق اقتصاد در این کشور خوانده شده است.

خوشبینی از پیشرفت‌ها

با اینحال در بخش سیاست خارجی، یوناما کارکرد حکومت وحدت ملی را مثبت ارزیابی کرده و از بهبود قسمی روابط میان افغانستان و پاکستان و تعامل افغانستان در ساختارهای دوجانبه و چند جانبۀ منطقه‌ای به ویژه با کشورهای آسیای مرکزی یادآوری کرده است.

تعیین تاریخ ۷ جولای ۲۰۱۸ برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی در گزارش یوناما یکی از پیشرفت‌ها خوانده شده است. هر چند در این گزارش ناباوری برخی احزاب سیاسی و نهادهای مدنی افغانستان هم از رهگذر امنیتی و هم از ناتوانی حکومت در مدیریت درست یک انتخابات مستقل و آزاد، برجسته شده است.

کارکرد حکومت وحدت ملی در مبارزه با فساد به ویژه ایجاد مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد در گزارش یوناما ستایش شده است.

صلاح الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان که در این نشست حضور داشت، زندگی آبرومندانه در پرتو صلح و ثبات را حق مردم افغانستان خواند و از جامعۀ جهانی خواست تا افغان‌ها را در این زمینه همکاری کند.

وزیر خارجۀ افغانستان دهشت افگنی و افراطیت خشونتبار را که هر روز از افغان‌ها قربانی می‌گیرد، نتیجه "پالیسی دوامدار کشور همسایۀ" افغانستان خواند که به گفتۀ وی در صدد برهم زدن ثبات در این کشور می باشد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG