لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدگان زلزله و سونامی در اندونیزیا به  ۲۰۰۰ نفر رسید


مقامات اندونیزیایی روز دوشنبه تائید کردند که شمار کشته شدگان زلزله و سونامی در آن کشور به مرز ۲۰۰۰ نفر رسیده است.

به گفتۀ مقامات این کشور، اعتقاد بر این است که هنوز هزاران نفر دیگر که در اثر این دو حادثۀ طبیعی جان باخته اند، حساب نشده اند.

جمال الدین از ادارۀ مبارزه با حالت اضطرار اندونیزیا گفته است که اکثر قربانیان جان های شان را در جزیرۀ سولاویسی از دست دادند.

در همین حال، ویلم رمپگلیلی، رئیس بورد حوادث طبیعی اندونیزیا گفته است، صدها تن هنوز هم در زیر آوار گل و لای مدفون اند و این احتمال وجود دارد که شمار قربانیان زلزله و سونامی اندونیزیا به ۵۰۰۰ نفر برسد.

بخشی از خرابی های ناشی از زلزله در اندونیزیا
بخشی از خرابی های ناشی از زلزله در اندونیزیا

مقامات اندونزیایی شماری از قربانیان زلزله و سونامی را در گور های دسته جمعی دفن کردند.

این زلزله با شدت ۷.۵ ریکتر به تاریخ ۲۸ سپتامبر شهر پالو واقع در جزیرۀ سولاویسی اندونیزیا را تکان داد و سبب ایجاد سونامی بزرگ با امواجی به ارتفاع شش متر و سرعت ۸۰۰ کیلومتر در ساعت شد. در اثر این حوادث طبیعی، حد اقل بیش از ۲۵۰۰ نفر دیگر زخمی شده اند که وضعیت شماری از آنان وخیم گزارش شده است.

بر اساس گزارش ها، وضعیت مردم در جزیرۀ سولاویسی بسیار خراب بوده و مردم با کمبود آب، غذا، مواد سوخت و سایر نیازمندی های اولیه دست و گریبان اند. علاوه بر آن، شفاخانه ها لبریز از زخمی شدگان بوده و تنها در شهر پالو کم و بیش ۵۰ هزار نفر بی خانمان شده است.

مردم آسیب دیده از زلزله و سونامی با کمبود آب، غذا و خدمات صحی مواجه اند
مردم آسیب دیده از زلزله و سونامی با کمبود آب، غذا و خدمات صحی مواجه اند

در همین حال، ملل متحد از جامعۀ بین المللی تقاضای بیش از ۵۰ میلیون دالر را کرده تا به ۱۹۱ هزار شهروند اندونیزیایی که متاثر از زلزله و سونامی هفتۀ گذشته در آن کشور شده اند، کمک های عاجل را فراهم کند.

اندونیزیا در گذشته نیز زلزله و سونامی های مرگباری را پشت سر گذاشته است. در سال ۲۰۰۴، زلزلۀ شدید و سونامی ناشی از آن در اقیانوس هند سبب کشته شدن ۲۲۶ هزار نفر در ۱۳ کشور شد؛ از آن جمله،بیش از ۱۲۰ هزار نفر در تنها در اندونیزیا جان باخت.

XS
SM
MD
LG