لینک های دسترسی

Breaking News

اوباما قاضی جدید محکمۀ عالی ایالات متحده را معرفی کرد


مریک گارلند (نفر اول سمت راست) یکی از چهره های شناخته شده در قضای ایالات متحده است.

رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا مریک گارلند را به صفت عضو محکمۀ عالی امریکا معرفی کرد، اما سیاستمداران جمهوریخواه عهد کرده اند که مانع راهیابی نامزد مورد نظر قصر سفید به محکمۀ عالی امریکا خواهند شد.

گارلند ۶۳ ساله که تا اکنون به صفت رئیس محمکۀ استیناف واشنگتن دی سی ایفای وظیفه می کند، تحصیلات خود را در بخش قضا در دانشگاه هاروارد به پایان رسانده و چهرۀ میانه رو و محترم در جامعۀ قضایی ایالات متحده می باشد.

محکمۀ عالی ایالات متحده چگونه کار می کند؟

محکمۀ عالی ایالات متحده:

دارای ۹ عضو است که اعضای آن به عنوان عالیترین مرجع قضایی، تصمیم نهایی را در تمام مسایل قضایی محاکم فدرال می گیرند.

وظیفۀ این ۹ قاضی، عمری یا دایمی است که آنان را از نفوذ سیاسی محفوظ نگه می دارد.

از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۶ اوسط دورۀ خدمت قاضیان محکمۀ عالی ایالات متحده ۲۶ سال بوده است.

اعضای محکمۀ عالی باید وابستگی سیاسی نداشته باشند، اما همۀ آنان از سوی رئیس جمهوری معرفی می شوند که بر اساس رقابت سیاسی به قدرت می رسد.

رئیس جمهور افراد هم فکر سیاسی خود را به صفت عضو محکمۀ عالی معرفی می کند که می تواند به سود حزب بر سر اقتدار باشد.

کمیتۀ قضایی مجلس سنا، نامزد عضویت محکمۀ عالی را پس از معرفی شدن از سوی رئیس جمهور بررسی می کند.

کمیتۀ قضایی سنا استماعیۀ نامزد عضویت محکمۀ عالی را شنیده و در مورد آن رای گیری می کند.

اعضای هر دو حزب در مجلس سنا در مورد نامزد معرفی شده مناظره کرده و در اخیر رای گیری نهایی می کنند.

در اکثر موارد نامزدان از سوی سنا تایید می شوند اما از سال ۱۷۸۹ تا ۲۰۱۰ کم از کم ۳۶ نامزد عضویت محکمۀ عالی از سوی قانونگذاران رد شده است.

رئیس جمهور اوباما اعضای محکمۀ عالی ایالات متحده را پاسبان حقوق امریکایی ها خوانده گفت که پس از مشورت های زیاد با طیف گستردۀ صاحب نظران این تصمیم دشوار را گرفته است.

سیاستمداران جمهوریخواه استدلال می کنند که تعیین قاضی جدید محکمۀ عالی بسیار سرنوشت ساز و مهم بود و به گفتۀ آنان باید رئیس جمهور آیندۀ امریکا این تصمیم را بگیرد.

آقای اوباما با اشاره به مخالفت رقیبان جمهوریخواه، معرفی قاضی محکمۀ عالی را صلاحیت و مکلفیت قانونی خود خواند و گفت که به انجام این "مسوولیت قانونی" مصمم است.

باراک اوباما با برشمردن کارکردهای گذشتۀ آقای گارلند در نظام قضایی ایالات متحده گفت که او یکی از مستعدترین مغزهای جامعۀ قضایی امریکا است. او افزود که فقط یک نفر بیاید و بگوید که گارلند برای احراز این پست چه کمی دارد.

آقای گارلند با قدردانی از اعتماد رئیس جمهور اوباما گفت که اگر قانونگذاران امریکایی نیز به وی رای اعتماد بدهند، آمادۀ خدمتگذاری در این سمت است.

درگذشت غیر منتظرۀ انتونین سکالیا، قاضی پیشین محکمۀ عالی ایالات متحده به تاریخ ۱۳ فبروری، نه تنها یک کرسی محکمۀ عالی امریکا را خالی ساخت بلکه بحث شدیدی را بین سیاستمداران دیموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده ایجاد کرد.

محکمۀ عالی ایالات متحده ۹ عضو دارد که وظیفۀ آنان عمری می باشد، به این معنا که تنها در صورت استعفا و یا درگذشت قاضی، باید رئیس جمهور شخص دیگری را به صفت عضو جدید محکمه معرفی کند. اما این موضوع در قانون اساسی ایالات متحده صراحت نیافته است.

قانونگذاران جمهوریخواه ایالات متحده امیدوار اند که نامزد آن حزب در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر برنده شده و با معرفی قاضی مورد نظر جمهوریخواهان، تعادل را با اکثریت کنونی محافظه کار در نظام قضایی ایالات متحده برقرار سازد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG