لینک های دسترسی

Breaking News

'۶۰ تا ۷۰ درصد ساکنان جاغوری و مالستان بی‌جا شده اند'


بی‌جاشدگان ولسوالی جاغوری

سازمان ملل متحد می‌گوید که در اثر ناامنی‌های اخیر در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی، بین ۶۰ تا ۷۰ درصد ساکنان این دو ولسوالی از خانه‌های‌شان بی‌جا شده اند.

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (OCHA) گزارش داده است که بی‌جاشدگان داخلی این دو ولسوالی، کماکان به سوی مرکز شهر غزنی و مرکز ولایت بامیان در حرکت اند.

ظرف هفته‌های اخیر، ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ناامنی‌های شدیدی را شاهد بوده و دولت افغانستان برای مهار آن، نیروی اضافی به محل اعزام کرده است.

اعلامیه سازمان ملل متحد می‌گوید که بدنبال ناامنی‌های اخیر، ۹۳۰ خانواده (حدود ۶۵۱۰ نفر) از مالستان و جاغوری به مرکز ولایت بامیان و ۲۶۶۰ خانواده (حدود ۱۵۸۲۰ نفر) به مرکز شهر غزنی آواره شده اند.

علاوه بر بی‌جاشدگان ولایت غزنی، سازمان ملل متحد هم‌چنین خبر داده است که ۱۰۲۸ خانواده به دلیل ناامنی‌ها در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار، به شهر جلال‌آباد و سایر محلات امن‌تر فرار کرده اند.

این آمار، مجموع رقم بی‌جاشدگان داخلی افغانستان را که در سال ۲۰۱۸ به دلیل جنگ و ناامنی مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده اند، به نزدیک به ۲۹هزار نفر افزایش داده است.

با این حال، سازمان ملل متحد می‌گوید که این رقم، به تناسب آمار بی‌جاشدگان داخلی افغانستان در سال گذشته، ۳۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

علاوه بر بی‌جاشدگان داخلی افغانستان به دلیل نا امنی، تعداد زیادی از افغان‌ها بنا بر عوامل طبیعی، از جمله خشک‌سالی و یا هم به دلایل اقتصادی، مانند کاریابی، از محلات اصلی زندگی‌شان بی‌جا شده اند.

با توجه به این، سازمان‌های امدادرسان در افغانستان اعلام کرده اند که رقم مجموعی بی‌جاشدگان داخلی این کشور، از یک میلیون بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG