لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین دسته‌‌ٔ نظامیان امریکایی وارد پولند شدند


عکس: آرشیف

در پی تنش‌های برخاسته از حضور ۱۰۰ هزار سرباز روسی در امتداد مرز اوکراین و هراس از احتمال حملهٔ روسیه بر این کشور،‌ نخستین دستهٔ نظامیان امریکایی امروز پنج فبروری (۱۶ دلو) وارد پولند شد.

در میان این نیروها، فرماندهان نظامی امریکایی نیز حضور دارند.

هفتهٔ گذشته، جو بایدن، ریيس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا دستور اعزام حدود سه هزار سرباز اضافی را به پولند و رومانیا صادر کرد.

منابع نظامی ایالات متحده گفته اند که در چند روز آینده حدود ۱۷۰۰ سرباز امریکایی از ایالات متحده به پولند و ۱۰۰۰ سرباز امریکایی از آلمان به رومانیا اعزام خواهند شد.

هدف از اعزام نیرو به پولند و رومانیا، حمایت و تقویت ناتو در شرق اروپا و جلوگیری از سرازیر شدن احتمالی تنش روسیه و اوکراین به این منطقه است.

اعزام این نیرو در حالی صورت می‌گیرد که رهبران چین و روسیه روز گذشته، از یک ایتلاف استراتیژیک پرده برداشتند و چین در رابطه به تنش‌ اوکراین از مسکو حمایت کرد.

شی جینپنگ،‌ رییس جمهور چین گفت: "چین و روسیه پابند خواسته‌های اصلی خود بوده و در روابط دوجانبه همیشه پیشرفت ثابت داشته اند."

هدف از این ایتلاف، ایجاد توازن در آنچه است که چین و روسیه آن را "نفوذ مضر" ایالات متحده در جهان تلقی می کنند. اما قصر سفید دیدار رهبران چین و روسیه را کم اهمیت خوانده است.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید گفت: "چیزی را که ما بر آن کنترول داریم، روابط خود ما و حفاظت از ارزش های خود ما است و نیز تلاش برای کارکردن با کشورها، حتی اگر روی مواردی اختلاف هم داشته باشیم."

چین از خواست روسیه مبنی بر عدم گسترش ناتو حمایت کرده است. در عین حال، مسکو از این موقف بیجنگ حمایت کرده که تایوان بخش جدا ناپذیز چین می باشد.

ستیسی گودارد، استاد در کالج ولیسلی می‌گوید که رهبران چین و روسیه خود را طوری نمایان می‌کنند که گویا در برابر یک امریکای تغییرطلب و پرخاشگر ایستاده می‌شوند.

او افزود: "ولی این عمل آنان قابل ملاحظه است، زیرا در گذشته چین نمی‌خواست عملاً هم نوایی‌اش با روسیه را نشان دهد. اما حالا می‌خواهند به وضوح بگویند که یکجا عمل می‌کنند."

چین و روسیه مخالفت شان را در برابر توافق سه جانبهٔ امنیتی موسوم به آکس میان آسترالیا، بریتانیا و ایالات متحده ابراز داشته و گفته اند که این توافق، خطر رقابت تسلیحاتی را در منطقه افزایش می‌دهد.

در عین حال، روسیه مشغول تمرینات مشترک نظامی با بلاروس است که به باور تحلیلگران، مسکو با این اقدام و استقرار نظامیانش در نزدیکی اوکراین، می خواهد تا آن کشور را مرعوب کند، عملی که بر هراس غرب از تهاجم بر اوکراین می‌افزاید.

XS
SM
MD
LG