لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن در حال نهایی سازی طرح صلح شرق میانه است


انتظار میرود که حکومت دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، طرح صلح شرق میانه را نهایی و به زودی اعلام کند.

باوجود آنکه جزئیات در مورد این طرح در دسترس قرار ندارد، اما رئیس جمهور ترمپ گفته است که طرح پیشنهادی اش مبنی بر صلح میان اسرائیل و فلسطین "معاملۀ" قرن خواهد بود.

رئیس جمهور ترمپ این سخنان را دیروز در یک دیدار با عبدالله، پادشاۀ اردن بیان داشت. دونالد ترمپ همچنان افرود که "به پیشرفت های زیادی در شرق میانه دست یافته ایم و این واقعاً با پایان یافتن توافق ناخوشایند هسته ای ایران آغاز شد".

دونالد ترمپ بار دیگر توافقنامۀ هسته ای ایران را "یک فاجعه" عنوان کرد و گفت که پس از خروج ایالات متحده از آن سند، "همه چیز بسیار متفاوت تر شده است".

مؤفقیت طرح صلح دونالد ترمپ بستگی کامل به حمایت منطقوی دارد. جرد کوشنر، داماد رئیس جمهور ترمپ، در راس یک هیئت امریکایی اخیراً به منطقه سفر کرده بود تا حمایت کشورهای ذیربط را بدست بیاورد.

اما مقامات فلسطینی به دلیل به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از جانب واشنگتن و نیز انتقال سفارت خانۀ امریکا به آن شهر، از دیدار با هیئت امریکایی خود داری کردند.

فلسطینی ها شرق بیت المقدس را به عنوان پایتخت کشور آینده خود در نظر گرفته اند. اما جرد کوشنر طی یک مصاحبه با یکی از روزنامه های فلسطینی، گفت که حکومت دونالد ترمپ این طرح صلح را با مشارکت و یا بدون مشارکت فلسطینی ها به پیش خواهد برد.

در عین حال، صائب عریقات، مذاکره کننده فلسطینی گفته است که واشنگتن در حال دور شدن از یک راه حل دیپلماتیک است.

به گفتۀ این مقام فلسطینی"اداره ترمپ در واقع از دایرۀ مذاکرات دور شده و به دایرۀ زورگویی و امر و نهی نزدیک تر شده است" و واشنگتن را به "تحمیل راۀ حل" متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG