لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار پارلمان ایران به اسرائیل و عربستان


علی لاریجانی، رئیس پارلمان ایران

رئیس پارلمان ایران روز جمعه هشدار داد که هرگاه تهران تحت فشار بیشتر اسرائیل و عربستان سعودی قرار گیرد، اوضاع در شرق میانه وخیم تر خواهد شد.

به نوشتۀ خبرگزاری رویترز، هشدار علی لاریجانی، رئیس پارلمان ایران، در حالی صورت می گیرد که ده ها هزار شهروند ایرانی، روز جمعه در مظاهرات ضد اسرائیل در آن کشور اشتراک کردند و همبستگی شان را با مردم فلسطین ابراز داشتند.

مظاهره کنندگان شعار های "مرگ بر اسرائیل و مرگ بر امریکا" را سر می دادند و بیرق های امریکا و اسرائیل را به آتش کشیدند.

آقای لاریجانی که در میان مظاهره کنندگان "روز جهانی قدس" حضور داشت همچنین ادعا کرد که "اسرائیل و عربستان سعودی منبع هرج و مرج در منطقه اند. مثلث شوم امریکا، اسرائیل و سعودی می‌خواهند ایران را در حاشیه {تنگناه} قرار دهند ولی کاری نکنند که با حاشیه {تنگناه} قرار دادن ایران باعث ناامنی خودشان شوند."

اسرائیل و عربستان سعودی از تصمیم دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، مبنی برا خروج از توافق هسته ای ۲۰۱۵ حمایت کرده اند، توافق بین المللی که بر اساس آن، ایران غنی سازی یورانیم خود را که از آن در ساخت سلاح اتمی کار گرفته می شود، متوقف کرد و در عوض بخش اعظم تعزیرات بین المللی که علیه تهران وضع شده بود، لغو گردید.

پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران، واشنگتن بار دیگر تعزیرات اقتصادی را بر ایران وضع کرد و از حکومت ایران خواست تا ۱۲ خواست امریکا را عملی سازد که شامل توقف غنی سازی یورانیم، دست کشیدن از منازعۀ سوریه و یمن و قطع کمک به گروه های تندرو و دهشت افگنی در منطقه بود.

اما در واکنش به درخواست ایالات متحده، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دو شنبۀ گذشته دستور آمادگی غنی سازی یورانیم را در محدودۀ توافق هسته یی ایران در آن کشور داد. این دستور در حالی صادر شد که کشور های اروپایی به شمول بریتانیا، فرانسه و آلمان که امضا کنندۀ توافق هسته ای اند، تلاش دارند تا توافق هسته ای ایران را حفظ کنند.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، تعهد کرده است تا با کشور های حوزۀ خلیج و اسرائیل یکجا کار کند تا از نفوذ ایران در منطقه جلوگیری شود.

اما آقای لاریجانی ادعا کرد که تهران قصد ندارد در سراسر منطقه نفوذ داشته باشد و آنرا در کنترول خود بیاورد.

این درحالیست حکومت از چندین سال به این سو، در جنگ داخلی سوریه از بشارالاسد، رئیس جمهور آن کشور، حمایت کرده است. در عین حال، تهران از ملیشه های شیعه مذهب در عراق، شورشیان حوثی در یمن و گروه حزب الله لبنان، حمایت می کند.

XS
SM
MD
LG