لینک های دسترسی

Breaking News

جشنوارۀ اسکار ۲۰۲۰؛ فلم طفیلی چهار جایزه گرفت


در مراسم ۹۲ مین جشنوارۀ اعطای جوایز اسکار ۲۰۲۰، در یک اتفاق کم پیشینه، فلم "طفیلی" یا "Parasite" به عنوان یک محصول خارجی توانست چهار جایزۀ مهم را دریافت کرده و ریکارد جدید قایم کند.

"طفیلی" جوایز بهترین فلم، بهترین کارگردان، بهترین فلم خارجی و بهترین فلمنامۀ اصلی را از آن خود کرد.

هرچند فلم‌های "جوکر" و "۱۹۱۷" در بخش‌های زیادی نامزد بود، اما در نهایت جوایز کمتری گرفت.

عکس گروهی بازیگران فلم طفیلی
عکس گروهی بازیگران فلم طفیلی

فلم"طفیلی" در ژانر کمیدی ساختۀ بونگ جو هو، کارگردان کوریای جنوبی است که دردسر ناشی از تعامل یک خانوادۀ فقیر را با یک خانوادۀ ثروتمند به تصویر می‌کشد.

پیش از این، "طفیلی" در جشنوارۀ کن فرانسه نخل طلا گرفته و جایزۀ بهترین فلم خارجی را در جشنوارۀ گولدن گلوب از آن خود کرده بود.

در بخش اسکار بهترین فلم، فلم‌های "فورد در برابر فراری"، "مرد آیرلندی"، "خرگوش جوجو"، "جوکر"، "زنان کوچک"، "۱۹۱۷"، "روزی روزگاری در هالیوود" و "داستان ازدواج با " طفیلی" رقابت داشتند.

همچنین در بخش بهترین کارگردانی، بونگ جو هو، کارگردان فلم "طفیلی" با مارتین اسکورسیزی کارگردان فلم "مرد آیرلندی"، تاد فیلیپس کارگردان فلم "جوکر، سم مندس کارگردان فلم ۱۹۱۷ و کوینتین تارانتینو کارگردان فلم روزی روزگاری در هالیوود رقابت داشت.

فینیکس با اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد
فینیکس با اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد

در جشنوارۀ ۲۰۲۰ اسکار واکین فینیکس برای ایفای نقش در فلم جوکر، جایزۀ بهترین بازیگر نقش اول مرد را گرفت. او در این بخش با انتونیو باندراس در فلم درد و شکوه، لیوناردو دی کاپریو در فلم روزی روزگاری در هالیوود، ادم درایور در فلم داستان ازدواج و جاناتن پرایس در فلم دو پاپ مقابل بود.

رنه زلوگر، بازیگر فلم جودی برندۀ جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد. او توانست در برابر سینتیا اریوو در فلم هریت، اسکارلت جوهانسن در فلم داستان ازدواج، شارلیز ترون در فلم بام شل و سورشا رونان در فلم زنان کوچک این جایزه را از آن خود کند.

رنه زلوگر، بازیگر فلم جودی برندۀ جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد
رنه زلوگر، بازیگر فلم جودی برندۀ جایزۀ اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد

برد پیت نیز به خاطر بازی در فلم روزی روزگاری در هالیوود، جایزۀ بهترین بازیگر نقش دوم مرد را به خود اختصاص داد. تام هنکس در فلم روزی زیبا در محله، انتونی هاپکینز در فلم دو پاپ، ال پچینو در فلم مرد آیرلندی و جو پشی در فلم مرد آیرلندی از سایر نامزدان اسکار این بخش بودند.

برد پیت، برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر مرد در نقش دوم
برد پیت، برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر مرد در نقش دوم

به همین ترتیب، لارا درن به خاطر نقش اش در فلم قصۀ زندگی جایزۀ بهترین بازیگر نقش دوم زن را از آن خود کرد. کتی بیتس در فلم ریچارد جویل، اسکارلت جوهانسن در فلم خرگوش جوجو، فلورنس پیو در فلم زنان کوچک و مارگو رابی در فلم بام شل از دیگر نامزدان جایزۀ بهترین بازیگر نقش دوم زن بودند.

لارا درن، برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر نقش دوم زن در اسکار ۲۰۲۰
لارا درن، برندۀ جایزۀ بهترین بازیگر نقش دوم زن در اسکار ۲۰۲۰

همچنین، مستند "آموختن سکیت‌بورد در ساحۀ جنگ (اگر یک دختر باشید)" اسکار مستند کوتاه را از آن خود کرد.

این فلم توسط کارول دیزینگر، کارگردان امریکایی و الینا اندرچیوا، تهیه‌کننده بریتانیایی در مورد کارکرد یک موسسۀ خیریۀ بین المللی ساخته شده است که زیر نام "سکیتستان" به دختران جوان افغان سکیت‌بورد را آموزش می‌دهد.

بازیگران مستند "آموختن سکیت‌بورد در ساحۀ جنگ (اگر یک دختر باشید)"
بازیگران مستند "آموختن سکیت‌بورد در ساحۀ جنگ (اگر یک دختر باشید)"

آموختن سکیت‌بورد در ساحۀ جنگ، زندگی دختران خردسال افغان را به تصویر کشیده است که با وصف چالش‌های اجتماعی، به ورزش و آموختن اسکیت‌بورد تلاش می‌کنند. این فلم در سال ۲۰۱۷ میلادی در افغانستان ساخته شده است و بازیگران آن، دختران افغان اند.

مراسم ۹۲ مین جشنوارۀ اعطای جوایز اسکار ۲۰۲۰ شام یکشنبه نهم فبروری (۲۰ دلو) به وقت غرب امریکا در سالون دالبی شهر لاس انجلس ایالات متحده برگزار شد.

XS
SM
MD
LG