لینک های دسترسی

Breaking News

رییس استخبارات امریکا: چین در پی سلطه جویی جهانی است


رییس ادارهٔ استخبارات ملی ایالات متحده می‌گوید که بر اساس معلومات استخباراتی واضح و آشکار، چین تلاش دارد از رهگذر اقتصادی، نظامی و تکنالوژیکی بر جهان تسلط یابد.​

جان رتکلف در یک مقاله‌ای که در والستریت ژورنال نشر شده گفته است: "بیجینگ برای مقابلهٔ بی پایان با ایالات متحده آمادگی می‌گیرد. واشنگتن نیز باید آماده شود."

آقای راتکلف که در ماه می منحیث رییس اداره استخبارات ملی امریکا حلف وفاداری یاد کرد، به کرات از چین منحیث یکی از اولویت‌های‌ عمدهٔ استخباراتی‌اش نام برده است.

او در ماه های اخیر چندین بار با قانونگذاران دموکرات برخورد لفظی داشته است؛ قانونگذارانی او را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که با بیان "روایات نادرست" تاکید داشته است که چین در مقایسه با روسیه، تهدید بزرگتر به امریکا است.

رییس ادارهٔ استخبارات ملی ایالات متحده در ماه اگست به شبکهٔ خبری فاکس نیوز گفت: "هدف من این نیست که تهدید روسیه را کم نشان دهم، اما تهدیداتی که از چین متوجه ما است به گونه گسترده بزرگتر است."

تهدیدات اقتصادی، تکنالوژیکی و نظامی

مقامات استخباراتی و تحکیم قانون در ایالات متحده هشدار داده اند که چین می‌خواهد در بخش اقتصاد جلوتر از امریکا قرار گیرد.

براساس معلومات ادارهٔ تحقیقات فدرال امریکا، قضایای تخریب‌کاری اقتصادی که چین در آن دخیل بوده است، در یک دههٔ گذشته ۱۳۰۰ در صد افزایش یافته است.

از ماه جولای به اینسو، بیش از ۱۰۰۰ قضیهٔ مورد تحقیق قرار گرفته است که در آن چین یا تکنالوژی امریکایی را دزدیده و یا برای سرقت آن تلاش کرده است.

در تازه ترین استراتیژی ملی دفاعی امریکا، مقامات گفته اند که از جنگ دوم جهانی به اینسو، تهدیدات نظامی چین و روسیه به نظم بین المللی بیشتر شده است.

آقای راتکلف افزوده است: "چین حتی بر شماری از اعضای اردوی آزادی خلق آزمایش انسانی را به این امیدواری انجام داده است که سربازان را ایجاد کند که از رهگذر قابلیت‌های بیالوژیکی قدرتمندتر باشند."

XS
SM
MD
LG