لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: حصارکشی در امتداد دیورند تا پایان ٢٠١٨ تکمیل می‌شود


حکومت پاکستان تصمیم گرفته است که در امتداد خط ۲۵۰۰ کیلومتری دیورند حصار آهنی بلند ‌کند

اردوی پاکستان یک بار دیگر گفته است که اعمار حصار و پوسته‌ های امنیتی در امتداد خط دیورند در جلوگیری از حملات جنگجویان کمک خواهد کرد.

جنرال نعمان زکریا، قوماندان اردوی پاکستان در منطقۀ قبایلی وزیرستان جنوبی گفته است که حتی "یک انچ مرز با افغانستان هم از نظارت باقی نخواهد ماند."

به گفتۀ این جنرال پاکستانی "بسیاری از ساحات که قابل عبور و مرور است و از نقطقه نظر ما و برادران افغان ما بسیار حساس است و کنترول آن از جانب آنها (افغان ها) ضعیف می باشد، الی ماۀ دسمبر سال ٢٠١٨ کاملاً حصارکشی خواهد شد."

اردوی پاکستان در ماۀ جون امسال آغاز حصارکشی در امتداد خط دیورند را اعلام کرد. جنرال زکریا همچنان گفته است که پاکستان همیشه پلان کنترول این مرز را داشت و به گفتۀ او "حال بهترین وقت برای انجام این کار است."

پاکستان می گوید که با این کار جلو سرازیر شدن جنگجویان از افغانستان به پاکستان گرفته خواهد شد. اما کابل این ادعای اسلام آباد را رد می کند.

جنرال دولت وزیر، سخنگوی وزارت دفاع ملی أفغانستان می گوید که هیچ مرکز دهشت افگنان در خاک افغانستان وجود ندارد و در حقیقت این پاکستان است که از دهشت افگنان حمایت می کند.

دولت وزیر گفته است که "اگر پاکستان عملاً می خواهد که صلح در منطقه، افغانستان و پاکستان تامین شود، راۀ وجود دارد که آنها از حمایت تروریست ها دست بردار شوند و تروریستان را در خاک خود اجازه ندهند."

در عین حال، زلمی خلیلزاد، سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان و عراق، در یک مصاحبه به تلویزیون اشنا گفته است که قبل از حصارکشی بر خط دیورند، اقدامات زیادی دیگریست که پاکستان باید آن را عملی کند.

این مقام سابق حکومت امریکا گفته است که "چیزهای دیگر که آسنانتر است، آن را پاکستان نمی کند. مثلاً در شهرهای کلان مانند شهر کویته، شهر پشاور و میرانشاه مراکز کلان طالب و حقانی وجود دارد و به ضد آنها حرکت نمی کند. دوم در داخل آی.ایس.آی، شعبات اند که مسؤلیت شان همکاری با طالبان است."

حکومت پاکستان تصمیم گرفته است که در امتداد خط ۲۵۰۰ کیلومتری دیورند حصار آهنی بلند ‌کند و بر علاوه آن بیش از ۱۰۰ پوسته جدید امنیتی را در امتداد این خط افراز و بیش از ۳۰ هزار سرباز دیگر جابجا کند.

XS
SM
MD
LG