لینک های دسترسی

Breaking News

خدمات 'بس دوستی' میان پاکستان و افغانستان از سر گرفته می‌شود


سفارت پاکستان در کابل گفته است که خدمات ترانسپورتی "بس دوستی" میان پشاور - جلال‌آباد و کویته - قندهار تا اخیر ماه اگست سال جاری دوباره آغاز خواهد شد.

این تصمیم در جریان ملاقات هیات پاکستانی با مقامات طالبان اتخاذ شده که به تاریخ ۱۸ جولای به کابل سفر کرده بود.

پیش از این، در مورد آغاز مجدد این خدمات ترانسپورتی فرامرزی که برای پنج سال به تاخیر افتاده بود، در ماه نومبر سال گذشته توافق صورت گرفته بود اما به دلیل نبود شرکت ترانسپورتی مناسب، عملی نشد.

این خدمات در ماه مارچ سال ۲۰۰۶ به گونۀ آزمایشی آغاز شده بود و سپس به تاریخ ۲۶ ماه می همین سال با داشتن ۱۳۰۰ بس رسماً شروع شد. در آن وقت، روزانه در حدود هزار نفر به دو سوی مرز با استفاده از این خدمات مسافرت می‌کردند اما شش سال پیش به دلیل تنش‌ها میان دو کشور متوقف شد.

ریاض محسود، کمیشنر پولیس پشاور گفت که برای تامین امنیت این بس‌ها طرح امنیتی ایجاد شده است. او گفت که در مرحلۀ نخست طرح امنیتی برای بس‌ها میان پشاور و جلال‌آباد کامیاب بود و در مرحلۀ دوم برای بس‌ها میان اسلام‌آباد و کابل نیز طرح امنیتی ریخته خواهد شد.

بر اساس طرح خدمات ترانسپورتی دوستی در حدود ۴۰ بس از افغانستان و ۴۰ بس از پاکستان، مسافرین را به دو کشور انتقال خواهد داد و ضمناً به خانواده‌های مهاجر، تاجران و کارگران دو سوی مرز نیز سهولت فراهم خواهد کرد.

عبدالرحمان، تاجر در شهر پشاور گفت که با آغاز این خدمات تردد مسافرین میان دو کشور به آسانی صورت خواهد گرفت.

به همین گونه، دوران گل، یکی از باشندگان شهر جلال‌آباد ولایت ننگرهار گفت که در مرز میان دو کشور مسافران آزار و اذیت می‌شوند و برای عبور از مرز ساعت‌ها انتظار می‌کشند و اگر این خدمات فعال شود برای افرادی که به هدف تداوی، دیدار خانواده‌ها یا کاروبار به پاکستان رفت آمد دارند، خوب خواهد بود.

با آنهم، مقامات پاکستانی گفته اند که در مرحلۀ نخست، تنها روی رفت و آمد بس‌ها از طریق گذرگاه تورخم تصمیم اتخاذ شده است.

XS
SM
MD
LG