لینک های دسترسی

Breaking News

باجوه: پاکستانی ها احساس می کنند که به آنان خیانت شده است


جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز اردوی پاکستان، گفته است که پس از انتقادات واشنگتن مبنی بر عدم اقدامات کافی اسلام آباد برای مبارزه با دهشت افگنی، پاکستانی ها احساس کرده اند که به آنان "خیانت" شده است.

اردوی پاکستان روز جمعه با نشر یک اعلامیه گفت که جنرال باجوه این مطلب را در یک صحبت تیلیفونی به جنرال جوزف وتل، مسوول قوماندانی مرکزی اردوی ایالات متحده بیان کرده است.

بر بنیاد این اعلامیه، لوی درستیز پاکستان گفته که کشورش با وجود "ده ها سال همکاری" با واشنگتن، اخیراً مورد انتقاد ایالات متحده قرار گرفت.

این در حالیست که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در نخستین روز سال ۲۰۱۸ با نشر تویتی پاکستان را به "دروغگویی و فریبکاری" متهم کرد.

اعلامیه اردوی پاکستان می افزاید که جنرال جوزف وتل در صحبت تیلیفونی که با لوی درستیز پاکستان داشت، گفته است که ایالات متحده در نظر ندارد که "دست به اقدامات یک جانبه در داخل خاک پاکستان" بزند.

تشنج ها بین واشنگتن و اسلام آباد اخیراً پس از آن افزایش یافت که مقام های امریکایی به گونه صریح و علنی پاکستان را به پناه دادن گروه طالبان و شبکه حقانی متهم کردند.

هفته گذشته حکومت ایالات متحده به رهبری دونالد ترمپ تعلیق ۱.۹ میلیارد دالر کمک های نظامی و امنیتی را به پاکستان اعلام کرد و گفت که اسلام آباد در قضیه افغانستان "بازی دوگانه" انجام می دهد.

اما اسلام آباد با رد اتهام های حمایت از گروه طالبان و شبکه حقانی می گوید که واشنگتن قربانی های پاکستان در راستای مبارزه با دهشت افگنی را نادیده می گیرد.

تا کنون قوماندانی مرکزی اردوی ایالات متحده در مورد محتوای صحبت تیلیفونی جنرال باجوه و جنرال وتل اظهار نظر نکرده، اما گفته است که ارتباط بین مقام های نظامی دو کشور هنوز هم ادامه دارد.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد حکومت ترمپ گفته است که ایالات متحده از قبل بررسی راه های پایین بردن تاثیرات اقدامات تلافی جویانه پاکستان را آغاز کرده است.

این مقام که نخواسته از او نام برده شود همچنین افزود که ایالات متحده در صورت نیاز، دست به اقدامات فراتر از تعلیق کمک ها به پاکستان خواهد زد تا اسلام آباد را به سرکوب گروه طالبان و شبکه حقانی وادارد.

نظامیان امریکایی نگران اند که ممکن اردوی پاکستان که سیاست خارجی آن کشور را اداره می کند، دهلیز های هوایی و زمینی آن کشور را به حیث یک اقدام تلافی جویانه علیه فشار های امریکا مسدود کند.

بسیاری اکمالات نیرو های خارجی مستقر در افغانستان و همچنین نیرو های افغان با استفاده از همین دهلیز ها تامین می گردد.

XS
SM
MD
LG