لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان ملا برادر را رها کرد


یکی از اعضای گروه طالبان به نام "ابو وقاص" که همزمان با دستگیری ملابرادر در کراچی دستگیر شده بود

مقام‌های پاکستانی گفته اند که ملا عبدالغنی برادر، یکی از فرماندهان ارشد طالبان، از قید حکومت پاکستان رها شده است.

دو مقام استخبارات پاکستان که نخواسته اند نام شان گرفته شود، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته اندکه ملا برادر پس از "مذاکرات به سطح عالی" رها شده است.

رهایی ملا برادر از زندان پاکستان، ممکن با تلاش‌های ایالات متحده، برای تقویت و تسهیل روند صلح افغانستان ربط داشته باشد.

این فرماندۀ مشهور طالبان که از سال ۲۰۱۰ به اینسو در پاکستان زندانی بود، اندکی پس از سفر وزیر خارجۀ قطر به پاکستان رها می شود. قطر یگانه کشوری است که دفتر رسمی سیاسی طالبان در آن فعالیت دارد.

ملا برادر کی است؟

ملا برادر، ۵۰ ساله، پیش از دستگیری در شهر کراچی پاکستان یکی از چهره های ارشد گروه طالبان بود که رهبری عملیات نظامی طالبان را در جنوب افغانستان به عهده داشت.

عبدالغنی برادر در ولایت ارزگان زاده شده و از قوم پوپلزی است. او در سال‌های ۱۹۸۰ در کندهار به جهاد بر ضد قشون سرخ اتحاد جماهیر شوروی پیشین آغاز کرد، سپس با ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان، مدرسۀ دینی در ولسوالی میوند ولایت کندهار داشت.

در سال ۱۹۹۴، ملا برادر با ملا عمر، یکجا تحریک طالبان را اساس نهاد و در سمت های مختلف از جمله قوماندان قول اردو و والی نیمروز در زیر پرچم طالبان ایفای وظیفه کرد.

پس از سرنگونی رژیم طالبان، ملا برادر مانند شمار زیاد سران طالبان، به پاکستان رفت و رهبری شورای کویته را به عهده گرفت، تا اینکه در هشتم فبروری ۲۰۱۰ در شهر کراچی پاکستان دستگیر شد.

بر بنیاد برخی گزارش‌ها، ملا برادر پس از آنکه به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان تمایل نشان داد، از سوی مقام‌های پاکستانی بازداشت شد.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، بار بار خواستار رهایی ملا برادر شده بود، اما مقام‌های پاکستان بدون اعتنا به این خواست‌ها، سال‌ها او را در بند نگهداشت.

XS
SM
MD
LG