لینک های دسترسی

Breaking News

خان: جهان اسلام برای ترویج حقوق بشر و حقوق زنان با طالبان تعامل کند


عمران خان، صدر اعظم پاکستان
عمران خان، صدر اعظم پاکستان

صدراعظم پاکستان در مقاله‌ای گفته است که اکنون پس از ۴۰ سال، فرصت واقعی برای تامین صلح و امنیت در افغانستان و منطقه به میان آمده است.

او در این مقاله که به مناسبت برگزاری چهل‌وهشتمین نشست سازمان همکاری‌های اسلامی نوشته، گفته است که کشورهای جهان اسلام باید برای جلوگیری از یک بحران بشری و فروپاشی اقتصادی افغانستان به طور جمعی عمل کنند.

صدراعظم پاکستان خطاب به اعضای سازمان همکاری‌های اسلامی گفته است"...با مقامات افغانستان برای ترویج حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان، تشویق به فراگیری بیشتر و توسعه استراتیژی موثر برای از بین بردن تهدید تروریزم از کشور، فعالانه تعامل کنیم."

این در حالی است که با گذشت حدود هشت ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، هنوز هیچ دولتی حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته است.

قرار است که نشست سازمان همکاری‌های اسلامی تا دو روز دیگر با حضور وزیران خارجۀ کشورهای اسلامی در اسلام‌آباد برگزار شود.

نشست قبلی این سازمان در ماه دسمبر ۲۰۲۱ میلادی نیز در پاکستان برگزار شده بود. کشورهای اسلامی در آن نشست تعهد کرده بودند که برای ایجاد میکانیزم کمک‌‌های بشردوستانه به افغانستان تلاش کرده و با همکاری شان با سازمان ملل متحد به هدف رهایی میلیارد‌ها دالر سرمایۀ منجمد شدۀ افغانستان ادامه خواهند داد.

این کشورها همچنین تعهد کرده بودند که به هدف رسیدگی به بحران بشری موجود در افغانستان، در زمینۀ "گشایش مجاری مالی و بانکی و از سرگیری جریان پول و مساعدت بشری" به این کشور تلاش خواهند کرد.

پس از آن، سازمان همکاری‌های اسلامی برای رسیدگی به بحران بشری در افغانستان، صندوق امانت بشردوستانۀ افغانستان را ایجاد کرد.

XS
SM
MD
LG