لینک های دسترسی

Breaking News

قریشی به محب: تا بر پاکستان بدگمان باشید، دست تانرا نخواهیم فشرد


وزیر خارجۀ پاکستان، برای نخستین بار به گونۀ علنی گفت که آن وزارت روابط خود را با حمد الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان به خاطر اظهارات اخیرش در بارۀ پاکستان، قطع کرده است.

شاه محمود قریشی اظهارات اخیر آقای محب را تحریک آمیز و تضعیف کنندۀ تلاش های صلح عنوان کرده است.

آقای قریشی روز شنبه پنجم جون (۱۵ جوزا) گفت که اسلام آباد از راه های غیر رسمی به کابل گفته است که پس از این تعامل رسمی با آقای محب نخواهد داشت.

وزیرخارجۀ پاکستان خطاب به آقای محب گفت که به عنوان وزیر خارجۀ پاکستان می خواهم بگویم که هیچ پاکستانی تا زمانی با شما صبحت نخواهد کرد و دست تان را نخواهد فشرد که جلو بدزبانی تان را علیه پاکستان نگیرید.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان ماه گذشته در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، به انتقاد تند از پاکستان پرداخت و گفت که این کشور "هیچ عزت و افتخار ندارد."

آقای محب همچنین گفت که اقوام پاکستان به شمول پشتون ها و بلوچ‌ها از حکومت کشور شان "خوش نبوده" و به گفته وی، پشتون‌ها به خاطر "به دست آوردن حق شان قیام کرده" و بلوچ ها "به خاطر حق شان می جنگند."

در واکنش به این اظهارات آقای محب یک مقام ارشد حکومت پاکستان هفتهٔ گذشته به صدای امریکا گفت که پس از این اسلام‌آباد هیچ تعامل دو جانبه با مشاور امنیت ملی افغانستان نخواهد داشت و افزود که اسلام آباد "اعتراض شدید" خود را در پیوند به این اظهارات با حکومت افغانستان شریک ساخته است.

پس از آن مشاور شورای امنیت ملی افغانستان از قطع روابط پاکستان با این شورا ابراز بی‌خبری کرد و گفت که تا اکنون این تصمیم اسلام‌آباد از مجرای دپلوماتیک با آنان شریک نشده است.

آقای محب روز شنبۀ گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "هنوز (این تصمیم) به گونۀ رسمی به دولت افغانستان گفته نشده است. از پاکستان انتظار نمی‌رود چنین اقدام غیر دپلوماتیک را انجام دهد. اگر رسمیت یابد، ما دیدگاه خویش را در این مورد شریک‌ خواهیم ساخت."

حکومت افغانستان و دفتر مشاوریت امنیت ملی افغانستان تا کنون در باره اظهارات آقای قریشی تبصره نکرده اند.

XS
SM
MD
LG