لینک های دسترسی

Breaking News

محب: پاکستان با شورای امنیت افغانستان قطع رابطه نکرده است


حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان از قطع روابط پاکستان با این شورا ابراز بی‌خبری کرد و گفت که تا اکنون این تصمیم اسلام‌آباد از مجرای دپلوماتیک با آنان شریک نشده است.

آقای محب روز شنبه ۲۹ می (هشتم جوزا) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: "هنوز (این تصمیم) به گونۀ رسمی به دولت افغانستان گفته نشده است. از پاکستان انتظار نمی‌رود چنین اقدام غیر دپلوماتیک را انجام دهد. اگر رسمیت یابد، ما دیدگاه خویش را در این مورد شریک‌ خواهیم ساخت."

حکومت پاکستان می‌گوید که تماس‌های رسمی خود را با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان قطع کرده است. یک مقام ارشد حکومت پاکستان روز گذشته به صدای امریکا گفت که پس از این اسلام‌آباد هیچ تعامل دو جانبه با مشاور امنیت ملی افغانستان نخواهد داشت.

این مقام پاکستانی که نخواست از وی در این گزارش نام برده شود، افزود که این تصمیم پس از اظهارات اخیر آقای محب در مورد پاکستان گرفته شده است و اسلام آباد "اعتراض شدید" خود را در پیوند به این اظهارات با حکومت افغانستان شریک ساخته است.

آقای محب بار دیگر پاکستان را به مداخله در امور افغانستان متهم کرد و گفت که کابل همواره خواهان همکاری‌های دپلوماتیک با اسلام‌آباد بوده است.

او همچنان حملات اخیر، به ویژه حمله بر مکتب سیدالشهدا، انفجار مرگبار ماه گذشته در لوگر را به پاکستان نسبت داد و گفت که روابط میان افغانستان و پاکستان "خوب نیست و در گذشته هم خوب نبوده است".

مشاور شورای امنیت ملی افغانستان افزود: "روابط خوب نیست که ما سر آن کار کنیم و نه خوب بوده است. توقع من از پاکستان این است که اگر می‌خواهد که روابط خوب شود همان نیروهای غیر رسمی و تروریست‌های که در پاکستان حضور دارند به آن‌ها جای ندهد و رابطه خود را با آن‌ها قطع کند."

او علاوه کرد که مقام‌های پاکستانی بارها در این باره با مقام‌های افغانستان تعهد کرده اند، اما به آن عمل نکرده اند.

آقای محب اضافه کرد که مداخلۀ پاکستان در افغانستان و پشتیبانی این کشور از گروهای تروریستی "پوشیده و پنهان" نیست و از این موضوع جامعه جهانی آگاه است.

این در حالی است که وزارت خارجه پاکستان به تاريخ ۱۷ ماه می با نشر اعلامیه‌ای، این اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان در مورد پاکستان را "غیر مسوولانه" و "اتهامات بی‌بنیاد" خواند و افزود که این گونه اظهارات اعتماد میان اسلام‌آباد و کابل را آسیب می‌رساند.

مقام‌های افغان و امریکایی بار ها پاکستان به ویژه اداره استخبارات نظامی این کشور (آی‌اس‌آی) را به پناه دادن و حمایت از طالبان متهم کرده اند، اما اسلام‌آباد این اتهام را همواره رد کرده است.

XS
SM
MD
LG