لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان تماس های رسمی با محب را متوقف کرد


حکومت پاکستان می‌گوید که تماس‌های رسمی خود را با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان قطع کرده است.

یک مقام ارشد حکومت پاکستان به صدای امریکا گفت که پس از این اسلام‌آباد هیچ تعامل دو جانبه با مشاور امنیت ملی افغانستان نخواهد داشت.

این مقام پاکستانی که نخواست از وی در این گزارش نام برده شود، افزود که این تصمیم پس از اظهارات اخیر آقای محب در مورد پاکستان گرفته شده است و اسلام آباد "اعتراض شدید" خود را در پیوند به این اظهارات با حکومت افغانستان شریک ساخته است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان حدود دو هفته پیش در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، به انتقاد تند از پاکستان پرداخت و گفت که این کشور "هیچ عزت و افتخار ندارد."

آقای محب همچنین گفت که اقوام پاکستان به شمول پشتون ها و بلوچ‌ها از حکومت کشور شان "خوش نبوده" و به گفته وی، پشتون‌ها به خاطر "به دست آوردن حق شان قیام کرده" و بلوچ ها "به خاطر حق شان می جنگند."

وزارت خارجه پاکستان به تاريخ ۱۷ ماه می با نشر اعلامیه‌ای، این اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان را "غیر مسوولانه" و "اتهامات بی‌بنیاد" خواند و افزود که این گونه اظهارات اعتماد میان اسلام‌آباد و کابل را آسیب می‌رساند.

مقام‌های افغان و امریکایی بار ها پاکستان به ویژه اداره استخبارات نظامی این کشور (آی‌اس‌آی) را به پناه دادن و حمایت از طالبان متهم کرده اند، اما اسلام‌آباد این اتهام را همواره رد کرده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان اخیراً در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی اشپیگل، پاکستان را به "حمایت سیستماتیک" از گروه طالبان متهم کرد و گفت که طالبان از پاکستان کمک‌های لوجستیکی و مالی به دست می‌آورند و در این کشور جلب و جذب می‌شوند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای روند مصالحه افغانستان ماه گذشته میلادی به سناتوران امریکایی گفت که پاکستان "نفوذ قابل توجه" بر گروه طالبان دارد و او از مقام های پاکستانی خواسته تا از این "نفوذ" شان به خاطر کاهش خشونت ها توسط طالبان استفاده کنند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان تا هنوز در مورد قطع تماس‌های رسمی پاکستان با آقای محب اظهار نظر نکرده است.

XS
SM
MD
LG