لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان برای اشتراک در نشست استانبول شرط گذاشتند


گروه طالبان برای اشتراک در نشست استانبول سه شرط گذاشت.

یک مقام ارشد گروه طالبان در یک مصاحبه اختصاصی با صدای امریکا روز سه شنبه ۲۵ می (چهارم جوزا) گفت که نمایندگان این گروه در صورتی در نشست استانبول اشتراک می‌کنند که این نشست کوتاه باشد؛ آجندای آن شامل تصمیم‌گیری در مورد موضوعات مهم نباشد و حضور طالبان در آن به سطح پایین باشد.

این مقام گروه طالبان که نخواست از وی نام برده شود، افزود: "رهبری ما پیشنهاد کرده که نشست استانبول نباید از سه روز طولانی‌تر باشد."

یک مقام ارشد دیگر گروه طالبان نیز در صحبت با صدای امریکا این شرایط طالبان را برای اشتراک در نشست استانبول تایید کرد.

قرار بود نشست استانبول به پیشنهاد ایالات متحده و میزبانی مشترک ترکیه، قطر و ملل متحد در ۱۶ اپریل آغاز شود و برای مدت ۱۰ روز ادامه یابد.

اما طالبان ماه گذشته میلادی گفتند که جزییات این نشست با آنان در میان گذاشته نشده و روی همین دلیل در این نشست اشتراک نمی‌کنند.

سپس وزارت خارجه ترکیه با نشر اعلامیه‌ای گفت نشست استانبول که هدف آن "تقویت مذاکرات" میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان به خاطر دست یافتن به یک توافق صلح گفته شده است، از ۲۴ اپریل تا ۴ می برگزار می شود.

اما طالبان بار دیگر اشتراک در این نشست را رد کردند و گفتند تا زمانیکه سربازان خارجی در افغانستان حضور دارند، آنان در هیچ نشستی که در آن در مورد آینده افغانستان تصمیم گرفته شود، اشتراک نمی‌کنند.

مقام ارشد طالبان در صحبت با صدای امریکا همچنین گفت که رهبران این گروه طرفدار اشتراک در نشست استانبول نبودند اما "پس از درخواست پاکستان و قطر" تصمیم گرفتند که با گذاشتن برخی شرایط در این نشست اشتراک کنند.

این مقام طالبان در مورد اینکه کدام اشخاص به نمایندگی از این گروه در نشست استانبول اشتراک خواهند کرد، جزییات نداد.

نادر نادری، عضو هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان در صحبت با صدای امریکا از اشتراک مشروط طالبان در نشست استانبول اظهار بی‌خبری کرد و گفت که تا کنون در این مورد به گونۀ رسمی به آنان چیزی گفته نشده است.

مقام ارشد طالبان همچنین به صدای امریکا گفت که رهبری این گروه نمی‌خواهد نشست استانبول به یک "سکوی تصمیم گیری" مبدل شود و رهبران طالبان خلاف گنجانیدن "آجندای مشخص" در این نشست می‌باشند.

این مقام طالبان در پاسخ به این پرسش که آیا رهبری این گروه در مورد برقراری آتش‌بس تصمیم گرفته است یا خیر، گفت که طالبان در حال حاضر آتش‌بس را اعلام نخواهند کرد و نه در مذاکرات بین‌الافغانی در مورد برقراری آتش‌بس تصمیم گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG