لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان: به مهاجرین افغان تابعیت پاکستان را می‌دهم


عمران خان گفته است که نباید بر مهاجرین افغان در پاکستان ظلم شود
عمران خان گفته است که نباید بر مهاجرین افغان در پاکستان ظلم شود

عمران خان، صدر اعظم پاکستان، گفته است که برای مهاجرین افغان مقیم آن کشور تابعیت پاکستانی می‌دهد.

صدر اعظم پاکستان در گردهمایی در شهر کراچی با اشاره به تعامل کشورهای اروپایی و امریکا با مهاجرین گفت که به آن افغان‌هایی که فرزندان شان در پاکستان زاده و بزرگ شده اند، تابعیت پاکستان را می‌دهد.

عمران خان گفت "در هر کشور جهان این کار می‌شود، پس ما چرا این ظلم را بر مهاجرین روا داریم، آنان نیز انسان اند. چرا آنان را اینقدر محروم نگهداشته ایم".

صدر اعظم پاکستان گفت که ظلم در جامعه پیامد بد دارد و گفت "در کراچی دو و نیم میلیون افغان و بنگالی زندگی می‌کنند و به آنان تذکره و پاسپورت داده نمی‌شود...آنان تن به کارهای شاقه می‌دهند و در بدل آن پول کم به آنان داده می‌شود. از اینرو در کراچی یک طبقۀ محروم پیدا شده است که از اینرو مردم گاهی دست به جنایت می‌زنند".

عمران خان گفت که به صفت صدر اعظم پاکستان، دادن تابعیت به این مهاجرین یکی از اولویت های کاری وی خواهد بود.

پس از پیروزی در انتخابات ماه گذشته در پاکستان، عمران خان در نخستین سخنرانی اش گفت که خواستار آزادی رفت و آمد در مرزهای افغانستان و پاکستان است تا به گفتۀ وی مردم دو کشور بتوانند مانند کشورهای اروپایی آزادانه به دو سوی مرز رفت و آمد کنند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گزارش داده است که هم اکنون حدود ۱.۴ میلیون مهاجر افغان دارای مدارک اقامت و کم و بیش ۴۰۰ هزار مهاجر دیگر دیگر بدون مدارک اقامت در پاکستان زندگی می کنند.

بر بنیاد آمار ملل متحد از سال ۲۰۰۲ تا حال حدود ۴.۳۶ میلیون مهاجر افغان داوطلبانه از پاکستان به کشور شان برگشت کرده اند.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG