لینک های دسترسی

Breaking News

فعالان پشتون محکمهٔ ضد تروریزم پاکستان را محکوم کردند


یک محکمهٔ ضد تروریزم در شهر کراچی پاکستان یکی از اعضای تحریک تحفظ پشتون‌ها را در هفتهٔ جاری به حبس ابد محکوم کرد.

قاضی طاهر به اتهام شرکت در تظاهرات سیاسی در ماه دسمبر سال ۲۰۲۰ در کراچی، بزرگترین شهر پاکستان، به حبس ابد محکوم شد. طاهر متهم است که در جریان تظاهرات، اظهارات توهین آمیزی به مقامات دولتی پاکستان کرده است

اما رهبران تحریک تحفظ پشتون‌ها و دیگر فعالان دموکراسی‌خواه می‌‌گویند که طاهر حتا در تظاهرات دسمبر ۲۰۲۰ شرکت نکرده بود.

اعضا و حامیان تحریک تحفظ پشتون‌ها که یک شبکه ضعیفی از فعالان پشتون است، خواستار حقوق برابر و مصوونیت برای اقلیت پشتون‌ در پاکستان هستند. آنها ادعا می کنند که رهبران آنها توسط نیروهای دولتی دستگیر، شکنجه و حتی کشته شده اند.

فعالان پشتون در اعتراض به بازداشت و محاکمه طاهر از حدود سه هفته بدینسو در مقابل پارلمان ایالتی ایالت سند دست به تظاهرات زده اند.

محسن داور، عضو پارلمان پاکستان و یکی از رهبران تحریک تحفظ پشتون‌ها، در تویتی نگاشته است: "هیچ مدرکی برای توجیه این مجازات سخت ارایه شده نمی‌تواند. حکومت پاکستان فعالان صلح‌جو پشتون را به حاشیه می‌راند."

طی دو سال گذشته، مقامات پاکستانی چندین تن از رهبران و فعالان تحریک تحفظ پشتون‌ها را به اتهامات مشابه دستگیر کرده‌اند .

بر اساس گزارش رسانه های پاکستانی، علی وزیر، نماینده پارلمان پاکستان و یکی از بنیانگذاران تحریک تحفظ پشتون‌ها و تعدادی دیگر از فعالان در دسمبر ۲۰۲۰ به اتهام "ساختن یک دسیسه جنایی و اظهارات توهین آمیز علیه ادارات دولتی " بازداشت شدند.

منظور پشتون ۲۷ ساله که در سال ۲۰۱۴ تحریک تحفظ پشتون‌ها را بنیان گذاشت می‌گوید که دولت پاکستان به پشتون‌ها به حیث شهروندان درجه دوم می‌بیند.

آقای پشتون به صدای امریکا گفت: "در پاکستان هیچ عدالتی برای پشتون ها وجود ندارد." او افزود: "وقتی ما خواستار حقوق، حقوق مساوی می‌شویم و برخلاف رفتار استعماری علیه مردم خود اعتراض می‌کنیم، برای مدت نامعلومی به زندان می‌رویم. "

پشتون‌ها حدود ۱۵ درصد جمعیت ۲۲۰ میلیونی پاکستان را تشکیل می‌دهند و برخی از گروهای حامی این اقلیت قومی به شمول تحریک تحفظ پشتون‌ها، نیروهای امنیتی پاکستان را به سرکوب و بدرفتاری با پشتون‌ها در این کشور متهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG