لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید پمپیو به اتحاد کشورهای خلیج و مقابله با نفوذ ایران


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده در ادامۀ سفرش به شرق میانه روز چهارشنبه ۲۶ اگست (پنجم سنبله) با شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجۀ امارات متحده عرب دیدار و درمورد وضعیت لیبیا و مقابله با نفوذ ایران در منطقه بحث کرد.

این دیدار در پی پیشرفت‌های جدید بین اسراییل و امارات متحده عرب پس از توافق روی عادی سازی روابط دوکشور در اوایل ماه جاری به وساطت ایالات متحده، صورت می‌گیرد.

وزیر خارجۀ امریکا روز چهار شنبه قبل از سفر به امارات با سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین ملاقات کرد. آنها در مورد ثبات منطقه و وحدت کشورهای حوزۀ خلیج بحث و گفتگو کرد.

آقای پمپیو پس از این دیدار در صفحه تویترش نوشت: "ما در مورد اهمیت ایجاد صلح و ثبات منطقه‌ای، از جمله اهمیت وحدت کشورهای خلیج و مقابله با نفوذ زیانبار ایران در منطقه، گفتگو کردیم."

وزیر خارجۀ ایالات متحده سفر خود را روز دوشنبه از اسراییل آغاز کرد.

او پس از دیدار با بنیامین نتنیاهو صدر اعظم اسراییل گفت که ایالات متحده برتری نظامی اسراییل را در هرگونه قرارداد احتمالی تسلیحاتی امریكا با امارات متحده عرب، تضمین می‌کند.

آقای پمپیو افزود: "اما ما یک رابطه امنیتی ۲۰ ساله با امارات متحده عرب نیز داریم، جاییکه ما برای آنها کمک‌های تخنیکی و نظامی فراهم کرده ایم."

وزیر خارجۀ امریکا پس از اسراییل به سودان سفر کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در صفحه تویترش نوشته است که آقای پمپیوو جنرال عبدالفتاح البرهان، رییس شورای استقلال سودان در مورد "ادامه تعمیق روابط دو جانبه اسراییل و سودان" بحث و گفتگو كردند.

خانم اورتگاس همچنان اضافه کرده است که آنها روی "اهمیت حمایت مداوم اردو از دولت انتقالی به رهبری غیرنظامیان و مسیر سودان به سمت دموکراسی" گفتگو کردند.

قرار است مایک پمپیو پس از امارات متحدۀ عرب به عمان سفر ‌کند.

ایالات متحده و اسراییل امیدوارند که سایر کشور های عرب مانند امارات متحده عرب روابط خویش را با اسراییل عادی سازند.

چنین به نظر می‌رسد که بحرین و عمان نیز روابط دپلوماتیک شان را با اسراییل احیا کنند.

XS
SM
MD
LG