لینک های دسترسی

Breaking News

پنتاگون: حملهٔ طیارۀ بی‌سرنشین در کابل هیچ قانونی را نقض نکرده است


وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید که حملهٔ طیارهٔ بدون سرنشین امریکایی که سبب کشته شدن ۱۰ غیرنظامی در کابل، پایتخت افغانستان شد، یک اشتباه غم انگیز بود اما هیچ قانونی را نقض نکرده است.

براساس گزارش اسوشیتدپرس، یک بررسی مستقل وزارت دفاع که روز چهار شنبه سوم نومبر (۱۲ عقرب) به نشر رسید به این نتیجه رسیده است که حمله متذکره ناشی از سو اداره یا سهل انگاری نبوده و هیچ اقدام انضباطی در پی نخواهد داشت.

در حملۀ ۲۹ اگست طیاره‌ بدون سرنشین در کابل که گمان می‌رفت بر یک موتر مربوط به گروه داعش صورت گرفته، ۱۰ نفر به شمول هفت کودک کشته شدند. زمری احمدی، کارمند یک موسسهٔ غیر انتفاعی امریکایی که برای اقامت در ایالات متحده نیز درخواست کرده بود، از جملۀ کشته شدگان این حمله بود.

این حملهٔ هوایی پس از آن صورت گرفت که گروه داعش-خراسان مسوولیت حملهٔ ۲۶ اگست در میدان هوایی کابل را بر عهده گرفت که در آن ۱۳ نظامی امریکایی و ۱۶۹ افغان کشته شدند.

دگرجنرال سامی دی سد، سرمفتش قوای هوایی ایالات متحده که این تحقیقات را رهبری می‎‌کرد در این گزارش گفته است: "تحقیقات هیچ نقضی از قانون، از جمله قانون درگیری را پیدا نکرد. اشتباهات اجرایی همراه با خطا در تایید و اختلالات ارتباطی منجر به تلفات اسفبار غیرنظامی شد."

آقای سد به خبرنگاران گفت که این یک عمل جرمی و یا سهل انگاری نبوده بلکه افرادی که مستقیماً در این حمله دخیل بودند، واقعاً معتقد بودند که "یک حمله قریب الوقوع را هدف قرار می دهند."

مقامات نظامی امریکا در ابتدا از حمله ۲۹ اگست در کابل پشتیبانی کرده و گفتند که در آن اعضای گروه داعش هدف قرار گرفتند، اما سپس آن را اشتباه "غم‌انگیز" و "ناگوار" خوانده و پذیرفتند که در آن تندروان داعش نه بلکه ۱۰ غیر نظامی افغان، به شمول هفت کودک کشته شده اند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در اواخر ماه سپتمبر دستور تحقیقات فوری در مورد آن حمله را صادر کرد.

پیش از آن، سازمان عفو بین الملل گفت که پذیرفتن اشتباه در حملهٔ طیارهٔ بدون سرنشین امریکا در کابل گام نخست است، اما اکنون باید تحقیقات و حسابدهی بیشتر در این خصوص انجام شود.

در همین حال وزارت دفاع ایالات متحده به تاریخ ۲۴ میزان گفت که به خانواده‌های ۱۰ نفری که در حملهٔ ماه اگست طیارهٔ بی‌سرنشین در کابل کشته شدند،‌ غرامت می‌پردازد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در بیانیهٔ گفت که وزارت دفاع امریکا همچنان با وزارت خارجه کار می‌کند تا بازماندگان آنان را به ایالات متحده انتقال دهند.

XS
SM
MD
LG