لینک های دسترسی

Breaking News

یک و نیم میلیون کودک افغان از دریافت واکسین پولیو محروم شدند


مسوولین برنامۀ محو پولیو در وزارت صحت عامۀ افغانستان می گویند که بیش از ۱.۵ میلیون کودک زیر سن پنج سال به اثر نا امنی‌ها از تطبیق واکسین پولیو باز مانده اند.

کمپاین فرعی پولیو به تاریخ ۱۴ سپتمبر (۲۴ سنبله) در حدود ۲۱۳ ولسوالی ۲۰ ولایت به تطبیق واکسین به شش میلیون کودک آغاز شد و برای پنج روز ادامه داشت.

غلام دستگیر نظری مسوول معافیت کتلوی وزارت صحت عامۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که کمپاین تطبیق پولیو در مناطق جنوب کشور با ممانعت جدی مخالفین مسلح مواجه شد.

آقای نظری گفت: "متاسفانه نتوانستیم تا به هدف تعیین شدۀ تطبیق واکسین برای شش میلیون کودک نایل آیم. تعداد زیاد کودکان در ولایت های کندهار، هلمند، زابل و ارزگان از تطبیق واکسین پولیو محروم شدند".

این در حالی است که تقریباً نصف واقعات پولیو در سال روان تنها در این چهار ولایت ثبت شده است. بر اساس آمار مسوولان برنامۀ محو پولیو در افغانستان در سال روان ۱۱ واقعۀ پولیو در قندهار، چهار واقعه در ارزگان، سه در هلمند و سه در زابل ثبت شده است.

او افزود، باوجود اینکه کمپاین واکسین پولیو در مراکز ولایت ها بشکل خانه به خانه و در ولسوالی ها بشکل مسجد به مسجد بود، با آن هم به گفتۀ وی کارمندان کمپاین پولیو نتوانستند تا پوشش گسترده‌ای داشته باشند.

به اساس گزارش های مقام های صحی افغان، کمپاین ضد پولیو در برخی از ولسوالی های ولایت های شمال (کندز، تخار، بغلان، کاپیسا و پروان) نیز با چالش مواجه شده است.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان گفت: "توقع ما از تمام خانواده‌ها این است تا برای وقایه کودکان شان از این فرصت استفاده نموده و در صورتیکه تیم های کمپاین نتوانند به مناطق شان بروند، آنان [خانواده‌ها] به کلینیک ها و مراکز صحی نزدیک مراجعه نمایند."

مقام های وزارت صحت عامه از آغاز کمپاین سرتاسری در ماه آینده میلادی نیز خبر میدهند و می گویند که این کمپاین همه کودکان زیر سن پنج سال را در سرتاسر افغانستان تحت پوشش قرار خواهد داد.

سال گذشته ۲۹ واقعۀ مثبت پولیو در افغانستان ثبت شده بود، اما امسال شمار کودکان مبتلا به این بیماری به ۴۷ تن افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG