لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین فرعی واکسین پولیو در ۲۱ ولایت آغاز شد


وزارت صحت عامهٔ حکومت طالبان می‌گوید که کمپاین سه روزه واکسین پولیو در ۲۱ ولایت افغانستان روز دوشنبه ۲۶ فبروری (هفتم حوت) آغاز شد.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی این وزارت با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفت که این کمپاین تا ۲۹ فبروری ادامه خواهد داشت.

به گفتۀ امرخیل، ولایات کابل، کاپیسا، پروان، لغمان، نورستان، ننگرهار، کنر، بغلان، کندز، تخار، هلمند، قندهار، زابل، ارزگان، نیمروز، غزنی، خوست، پکتیا، پکتیکا، فراه و هرات، تحت پوشش این کمپاین قرار خواهند گرفت.

او افزود: "در ۲۱ ولایت بر حدود ۷.۶ میلیون کودک واکسین پولیو تطبیق می‌شود، هدف ما از تطبیق واکسین این است که بتوانیم از بیماری پولیو در افغانستان جلوگیری کنیم."

او با اشاره به اینکه واقعات پولیو در افغانستان کاهش یافته است، گفت که ایجاد لابراتوار پولیو بیانگر تعهد این وزارت به محو پولیو از افغانستان است.

سخنگوی وزارت صحت عامه حکومت طالبان از بزرگان قومی، علمای دینی، استادان و سران خانواده‌ها خواست که علاوه بر همکاری با واکسیناتوران این وزارت، واکسین پولیو را بر کودکان شان تطبیق کنند.

بر اساس آمار این وزارت، طی سال ۲۰۲۳ میلادی شش واقعۀ مثبت پولیو در ولایت ننگرهار ثبت شد و دلیل آن ورود مهاجرین از پاکستان و نبود کنترول دقیق بیان بود.

به گفتۀ متخصصان، پولیو یک بیماری ویروسی است که درمان ندارد و تنها توسط واکسین، وقایه و محو می‌شود. این متخصصان با تاکید بر واکسین‌کردن کودکان زیر پنج سال هشدار می‌دهند که اگر کودکان به این بیماری مبتلا شوند، برای همیش فلج می‌شوند یا جان می‌بازند.

افغانستان و پاکستان دو کشوری در جهان اند که هنوز هم بیماری پولیو از کودکان در این کشورها قربانی می‌گیرد.

گروه

XS
SM
MD
LG