لینک های دسترسی

Breaking News

اوچا: ۷۷۵ هزار کودک در شمال افغانستان از واکسین پولیو محروم شدند


ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) گزارش داده است که به دلیل جنگ و ناامنی،از جمع ۱.۴ میلیون کودک واجد شرایط دریافت واکسین پولیو در شمال افغانستان، ۷۷۵ هزار کودک محروم شده اند.

بر اساس گزارش اوچا، در سال ۲۰۱۹ تا اوایل ماه اگست، برنامۀ تطبیق واکسین پولیو در بخش‌هایی از ولایات بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب و سمنگان تطبیق نشده است.

اوچا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که از ماه اپریل ۲۰۱۹ تا کنون برنامۀ واکسین پولیو هم در ساحات زیر ادارۀ مخالفان مسلح دولت و هم در برخی ساحات زیر ادارۀ دولت، تطبیق نشده است.

حکومت افغانستان به تاریخ پنجم اگست برنامۀ سرتاسری تطبیق واکسین پولیو را راه اندازی کرد.

در سال روان میلادی کم از کم ۱۳ مورد مثبت پولیو در افغانستان –پنج مورد در ارزگان، پنج در هلمند، دو در قندهار و یک مورد دیگر در کنر- ثبت شده است.

ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد گفته است که هرچند بیشترین واقعات پولیو در سال روان در جنوب افغانستان ثبت شده است، ولایت‌های غربی افغانستان نیز به دلیل بیجاشدن و مهاجرت گستردۀ ساکنان ولایت‌های جنوبی در معرض خطر شدید افزایش واقعات پولیو قرار دارد.

گزارش اوچا همچنان مهاجرت‌ها از پاکستان به افغانستان را به عنوان علامت خطر برای افزایش واقعات پولیو در شرق افغانستان برجسته کرده است.

افغانستان، پاکستان و نایجریا تنها سه کشور جهان است که ویروس پولیو در آن محو نشده است. در سال روان میلای ۵۳ واقعۀ مثبت پولیو در پاکستان ثبت شده است که اکثر واقعات آن در ایالت‌های هم مرز با افغانستان –خیبرپشتونخواه و بلوچستان- است.

XS
SM
MD
LG