لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت پنجمین واقعۀ فلج کودکان در ولایت هلمند


مقام‌های وزارت صحت عامه افغانستان از ثبت یک واقعه دیگر پولیو در ولایت هلمند خبر داده اند.

شمار واقعات مثبت پولیو در جریان سال جاری میلادی در این ولایت، به ۵ مورد رسیده است.

به گفته این مقام‌ها کودک مبتلا به بیماری پولیو ۹سال سن دارد و در ولسوالی گرم سیر ولایت هلمند زندگی می‌کند.

امیرجان راسخ، مسوول مطبوعاتی برنامه پولیو وزارت صحت عامه افغانستان روز دوشنبه ۲۹ جولای (۷ اسد) به صدای امریکا گفت که این کودک واکسین ضد پولیو دریافت نکرده بود و به همین دلیل این بیماری وی او را فلج کرده است.

آقای راسخ افزود : "در این ساحه بیشتر از ۴۳ هزار کودک زیر سن پنچ سال زندگی می‌کند که از یک سال به اینسو این کودکان واکسین ضد پولیو نشده اند".

عبدالشکور نصرت، رئیس ادارۀ معافیت کتلوی در حوزۀ جنوب افغانستان به صدای امریکا گفت که ثبت مثبت این واقعه جدید پولیو نشان می‌دهد که این بیماری شمار زیادی از کودکان را در این حوزه تهدید می‌کند.

آقای نصرت افزود: "شمار واقعات مثبت پولیو در زون جنوب افغانستان به ۱۱مورد رسید که این یک خطر بزرگ است. موجودیت ویروس و باز بودن سرحد پاکستان مشکل دیگری است".

سید کمال شاه، سخنگوی برنامه پولیو صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال یا "یونسف" می‌گوید که نگرانی‌ها از افزایش واقعات پولیو در زون جنوب افغانستان وجود دارد.

آقای کمال شاه تاکید کرد که باید از فرصت‌های موجود برای مبارزه با بیماری پولیو و جلوگیری از فلج کودکان در افغانستان استفاده درست شود.

از آغاز سال ۲۰۱۹میلادی تا اکنون ۱۳ واقعه مثبت پولیو در افغانستان به ثبت رسیده که ۵ واقعۀ آن در هلمند، چهار واقعه در ارزگان، سه واقعه در قندهار، و یک واقعه دیگر در ولایت کنر اتفاق افتاده است.

XS
SM
MD
LG