لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: چین کوشید تا جهان از شیوع کروناویروس به موقع آگاه نشود


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که حکومت چین به همه امکانات و شیوه‌ها متوسل شده است تا کشورهای جهان به موقع از شیوع و گسترش کروناویروس آگاه نشوند.

مایک پمپیو در یک پیام ویدیویی که در صفحۀ تویتر وزارت خارجۀ امریکا نشر شد، گفته است که چین آنچه را انجام داد که یک نظام مستبد انجام می‌دهد.

آقای پمپیو گفت: "حزب کمونیست چین همه اقدامات را انجام داد تا جهان از آنچه اتفاق افتاده بود، به موقع آگاه نشود. این روشی است که حزب کمونیست به آن عمل می کند‌، روشی که خطرات زیادی را به بار آورده است. شواهدی زیادی در این رابطه وجود داد که شامل بیرون راندن ژورنالستان و خاموش ساختن آواز افراد مسلکی بخش صحی می‌شود و این کارهایی است که یک رژیم استبدادی به آن عمل می‌کند".

رییس جمهور و وزیر خارجۀ ایالات متحده در چند هفتۀ اخیر چندین بار چین را به خاطر همه‌گیری کروناویروس مسوول و مقصر دانسته و گفته اند که این ویروس از لابراتواری در شهر ووهان چین به بیرون سرایت کرده است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا روز سه شنبه پنجم می (۱۶ ثور) چین را ترغیب کرد تا در مورد منشای کروناویروس با شفافیت عمل کند. او گفت که امریکا به زودی در مورد منشای همه‌گیری کروناویروس گزارش خواهد داد، اما زمان نشر این گزارش را مشخص نکرد.

حکومت چین این ادعای مقام‌های امریکایی را رد کرده است.

سازمان جهانی صحت نیز گفته است که کروناویروس به شکل طبیعی سرایت کرده و ساختۀ دست بشر نیست. این سازمان از مقام‌های امریکایی خواسته است تا اگر مدارکی در مورد ادعای شان دارند، آن را در اختیار سازمان جهانی صحت قرار دهند.

کارشناسان صحی نیز به این باور اند که کروناویروس نخست در یک بازار فروش گوشت و محصولات حیوانات وحشی در شهر ووهان چین، از حیوانات به انسان انتقال کرده است.

پس از ثبت نخستین واقعات بیماری ناشی از کروناویروس در شهر ووهان چین، این بیماری به سرعت در سرتاسر جهان گسترش یافته و به همه‌گیری مرگباری مبدل شد.

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا صبح چهار شنبه ششم می حدود سه میلیون و ۶۸۳ هزار نفر را در سرتاسر جهان به کووید۱۹ مبتلا شده که از آن میان نزدیک به ۲۵۸ هزار نفر از بیماران جان باخته اند.

ایالات متحدۀ امریکا بیشترین آمار مبتلایان و تلفات ناشی از کروناویروس را در جهان دارد. شمار مبتلایان کروناویروس در ایالات متحده تا صبح چهارشنبه به بیش از یک میلیون و ۲۰۴ هزار نفر و مرگ و میر ناشی از آن به بیش از ۷۱ هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG