لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: برنامه فضایی ایران نه ملکی است و نه صلح‌آمیز


مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحده امروز ۲۵ اپریل (ششم ثور) از ملل متحد خواست تا تحریم تسلیحات متعارف بر ایران را فراتر از ماه اکتوبر تمدید کند.

او در اشاره به تازه ترین پرتاب ماهوارهٔ نظامی تهران گفت: " کشور پیشتاز حامی تروریزم و ضد یهودیت نباید اجازه خرید و فروش تسلیحات متعارف را داشته باشد."

رفع تحریم تسلیحات متعارف در جریان توافقنامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تقاضا شده بود؛ توافقی که ایالات متحده آنرا در سال ۲۰۱۸ ترک کرد.

وزیر خارجهٔ‌ ایالات متحده گفت که اعلام روز چهارشنبه ایران مبنی بر نصب ماهوارهٔ نظامی در مدار زمین نشان می‌دهد که برنامه فضایی این کشور آنطوری که تهران ادعا دارد نه "صلح آمیز است و نه کاملاً غیرنظامی".

آقای پمپیو گفت تکنالوژی که در پرتاب ماهوارهٔ نظامی ایران استفاده شده است، با تکنالوژی تطابق دارد که برای پرتاب میزایل‌های بالستیکی از آن استفاده می‌شود.

او افزود: "تمامی کشور های صلح‌دوست باید انکشاف تکنالوژی با قابلیت میزایل بالستیکی ایران را رد کرده و برای مهار کردن برنامه های خطرناک میزایل این کشور متحد شوند."

وزیر خارجهٔ‌ ایالات متحده از اتحادیهٔ اروپایی خواست تا همه افراد و نهاد‌های را تحریم کنند که در برنامه‌های میزایل ایران کار ‌می‌کنند.

این در حالی است که تنش‌های بین امریکا و ایران از هفتهٔ‌ گذشته به اینسو یک بار دیگر بالا گرفته است؛ زمانی که امریکا تهران را به آزار و اذیت کشتی‌های امریکایی در خلیج متهم کرد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در یک تویت به نیروهای بحری ایالات متحده دستور داد اگر قایق های مسلح ایرانی دست به آزار و اذیت بزنند، آنانرا هدف قرار داده نابود کنند.

در پاسخ به این اظهارات رییس جمهور ترمپ، سپاه پاسداران ایران گفت که در صورت چنین اقدام، ایران قاطعانه جواب خواهد داد.

XS
SM
MD
LG