لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش بی پیشینۀ کشت کوکنار و تولید تریاک در افغانستان


نظر به سروی جدید، امسال ۳۲۸ هزار هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده و ۹۰۰۰ هزار تُن تریاک تولید گردیده است

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید، امسال به دلیل ناامنی و کاهش حمایت‌های مالی، کشت کوکنار و تولید تریاک به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

احمد جاوید قایم، معین این وزارت روز چهارشنبه، هنگام شریک‌ساختن جزئیات سروی سال ۲۰۱۷ در مورد کشت کوکنار و تولید تریاک به خبرنگاران گفت، امسال ۳۲۸هزار هکتار زمین کوکنار کشت شده و ۹۰۰۰ هزار تن تریاک تولید گردیده است.

به گفتۀ وی، امسال نسبت به سال گذشته، کشت کوکنار ۶۳ درصد و تولید تریاک ۸۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

او افزود "در سال ۲۰۱۷ از مجموع کشت کوکنار ۹۷ درصد کشت در زون‌های جنوب، غرب، شمال و شرق کشور که دارای تهدیدات بالای امنیتی می‌باشند، صورت گرفته است. زون جنوب ۶۰ فیصد، زون غرب ۱۷ درصد، زن شمال ۱۳ درصد، زون شرق ۷ درصد، زون شمال‌شرقی ۳ درصد و زون مرکز ۰.۴ درصد از مجموع کشت کوکنار را احتوا می‌نماید".

این در حالی است که سال گذشته ۲۱۰ هکتار زمین کوکنار کشت شده و ۴۷۰۰ تن تریاک نیز در افغانستان تولید گردیده بود.

آقای قایم، افزود که امسال در ده ولایت کوکنار کشت نشده است؛ اما این رقم سال گذشته ۱۳ ولایت را در بر می‌گرفت.

بر بنیاد سروی تازه، افغانستان در سال روان میلادی، تنها توانسته است که ۷۵۰ هکتار مزارع کوکنار را تخریب کند.

معین وزارت مبارزه با مواد مخدر، بلندبودن تهدیدهای امنیتی، موجودیت حلقات مافیایی، نبود حمایت مالی و تخنیکی کافی، کمبود نیروهای امنیتی، ضعف مدیریت مسؤولین و کشت تخم اصلاح‌شدۀ کوکنار را از عوامل داخلی افزایش کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در افغانستان خواند.

همچنان آقای قایم، ضعف کشورهای همسایه و منطقه در راستای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر، شریک نساختن معلومات استخباراتی در مورد گرفتاری قاچاقبران و تقاضای روزافزون مواد مخدر افغانستان را در مارکیت‌های خارجی، از عوامل خارجیِ یاد کرد که سبب افزایش کشت کوکنار و تولید تریاک در افغانستان عنوان کرد.

دستگیری قاچاقبران

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید، پولیس مبارزه با مواد مخدر برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر، در سال روان خورشیدی، دوهزار و ۳۴۳ عملیات را انجام داده است.

جنرال خلیل بختیار، معین مبارزه با مواد مخدر این وزارت گفت که در نتیجۀ این عملیات‌ها دوهزار و ۶۴۷ قاچاقبر بزرگ و کوچک بازداشت شده اند.

به گفتۀ وی، در بین قاچاقبران بازداشت‌شده، هشت قاچاقبر بزرگ شامل است که در فهرست سیاه وزارت داخلۀ افغانستان قرار داشتند.

او افزود "۶۴ تن مؤظفین خدمات عامه دستگیر شده که شامل پولیس، اردوی ملی و بخش‌های ملکی ما است، ۱۳ تن اتباع خارجی از جمله پنج نفر اتباع پاکستان و هشت نفر ایرانی هم دستگیر شده و ۵۰ تن اینها را طبقه اناث متأسفانه تشکیل می‌دهند".

به گفتۀ این مقام وزارت داخلۀ افغانستان، ۵۰ کارخانۀ تولید مواد مخدر در ساحات ناامن و صعب‌العبور در عملیات‌های پولیس مبارزه با مواد مخدر ازبین رفته و ۲۵۰ تن انواع مواد مخدر، مشروبات الکولی و مواد کیمیاوی پیش‌ساخت هیرویین نیز کشف و ضبط گردیده است.

جنرال بختیار افزود، از آغاز سال تا اکنون در جریان عملیات‌های مختلف، ۳۵۰ میلیون دالر به مافیای مواد مخدر و قاچاقبران نیز ضربه وارد شده است.

XS
SM
MD
LG