لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان از ۶۳۱ مورد ابتلا و هشت مورد مرگ ناشی از کووید۱۹ خبر داد


وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان می‌گوید که با گذشت هر روز واقعات مثبت کووید۱۹ در این کشور رو به افزایش است و تنها در ۲۴ ساعت گذشته، ۶۳۱ واقعۀ جدید در ۱۵ ولایت ثبت شده است.

جاوید هژیر، سخنگوی این وزارت روز سه‌شنبه هشتم فبروری (۱۹ دلو) به صدای امریکا گفت که روز گذشته ۱۷۳۱ نمونۀ مشکوک در لابراتوارهای این وزارت مورد آزمایش قرار گرفت که بیشتر واقعات مثبت از ولایات قندهار، هلمند، ننگرهار و کاپیسا گزارش شده است.

آقای هژیر همچنین گفت که در این مدت، پنج فرد مبتلا به کووید۱۹ در کابل و سه تن دیگر در ولایات، کندز، کاپیسا و کنر جان باخته اند. او افزود که از آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی تا هفتۀ نخست ماه فبروری، هشت‌هزار و ۸۸۹ نفر در افغانستان به کووید۱۹ مبتلا شده اند.

آقای هژیر اضافه کرد که در این مدت، حدود ۱۰۰ بیمار جان باخته و صدها بیمار دیگر دوباره صحت‌یاب شده اند.

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان همچنین گفته است که با قطع کمک‌های جامعه جهانی به ویژه بانک جهانی، فعالیت نیمی از شفاخانه‌های ویژهٔ کووید۱۹ در این کشور متوقف شده است و احتمال دارد مشکلات در این مورد افزایش یابد.

سخنگوی این وزارت تاکید کرد که پیش از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، ۳۸ شفاخانۀ ویژهٔ کووید۱۹ در این کشور فعالیت داشت، اما در حال حاضر، تنها ۱۷ شفاخانه فعال است.

او تاکید کرد که تلاش‌ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر کروناویروس در این کشور ادامه دارد و از شهروندان این کشور خواست که توصیه‌های این وزارت را جدی بگیرند.

بیماری کووید۱۹ برای بار نخست در آخر دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ولایت هوبی چین شیوع کرد و سپس به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا حال نزدیک به ۳۹۸ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری کشنده مبتلا شده اند که از این میان، مرگ بیش از پنج میلیون و ۷۵۲ هزار نفر در سراسر جهان تایید شده است.

XS
SM
MD
LG